نتایج ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی اعلام شد

نتایج ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی اعلام شد

درزمان دو ماه گذشته شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، گزارشی از اندازه کیفیت خودروهای تولیدی در هر ماه داخل کشور رو منتشر می کنه.

با ما همراه باشین تا نیم نگاهی به جدیدترین گزارش این شرکت که واسه اسفندماه سال گذشته س بندازیم:

بنا به گزارشات منتشر شده در اسفند ماه سال ۹۶ نزدیک به ۸۷ هزار دستگاه خودروی داخلی وارد جاده های کشور شده که از این اندازه در حدود ۹۹ درصد مربوط به خودروهای سبک با ۴۳ مدل و ۱ درصد مربوط به خودروهای سنگین با ۱۱ مدله. در گروه خودروهای سبک ۱۰ مدل و در گروه خودروهای سنگین ۷ مدل تونسته ان از ۵ ستاره مربوط به سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ۴ ستاره رو از اون خود کنن.

گروه خودروهای سبک وزن خود به دو دسته وانت و سواری تقسیم شده که همونطور که قابل پیش بینیه هیچ خودرویی در بخش وانت نتونسته س به امتیاز ۴ ستاره برسه. سردسته وانت بارها در کسب امتیاز وانت مزدا از شرکت ایران خودرو با امتیاز ۳ از ۵ه.

رتبه بعدی در این بخش واسه وانت مزدا- کارا ۲۰۰۰ تک کابین از شرکت بهمن موتور با امتیاز ۲ از ۵ه.

بدیش اینه مابقی وانت بارها در این بخش حتی به امتیاز ۲ هم نرسیده و رده کیفی اونا چیزی در حدود سایپا X111 و یا سایپا X132ه.

همه خودروهای گروه وانت بار سبک وزن در بهمن ماه سال ۹۶ هم همین رده کیفی رو کسب کرده بودن که در اسفند ماه به دست آوردن. وانت بارهای بررسی شده همه قیمتی کمتر از ۵۰ میلیون تومن داشته دارن.

اما خودروهای سواری سبک وزن به مراتب وضعیت بهتری داشته و با زیاد شدن قیمت اونا کیفیت بالاتری هم در اختیار مصرف کننده قرار گرفته. سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ایران خودروهای سواری رو به ۵ گروه با بازه های قیمتی متفاوت تقسیم کرده. در بازه واسه خودروهایی با قیمت کمتر از ۲۵ میلیون خودروی سایپا X131 بیشترین امتیاز رو با فقط با ستاره از اون خود کرده.

مابقی خودروهای این گروه همه به یه ستاره کیفی قناعت کردن. به طور کامل مشخصه که همه خودروهای این بازه از کیفیت کافی بهره مند نبوده و پیشنهاد می شه خریداران در صورت داشتن توانایی مالی هیچوقت به سمت این خودرو روونه نشن.

در بازه قیمتی ۲۵ تا ۵۰ میلون تومن وضعیت کیفی خودروها به مراتب بهتر شده. رتبه اول در این بازه مربوط به رنوساندرو پارس خودرو با امتیاز ۴ از ۵ه.

رتبه آخر هم مزبوط به سمند تبریز از ایران خودرو تبریز با ۲ دوستاره س. در کلاس خودروهای سبک وزن سواری ۴ خودرو موفق به دریافت امتیاز ۴ از ۵ شدن که به ترتیب عبارت ان از رنو ساندرو پارس خودرو، تندر ۹۰ پلاس خودکار ایران خودرو، پژو ۲۰۷ خودکار ایران خودرو و پارس تندر پارس خودرو.

در بازه خودروهای ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومن مقام اول با ۴ ستاره از اون B30 بهمن موتور و مقام آخر با دو ستاره واسه لیفان X60 خودکار کرمان موتوره. مقایسه خودروهای این بازه با بازه قیمتی قبلی حتما این پیام به مخاطب منتقل می کنه که قیمت بالاتر نشون دهنده کیفیت بالاتر خودرو نبوده و این خریداره که باید به غیر از قیمت فاکتورهای دیگری رو هم موقع خرید دید کنه.

بازه بعدی مربوط به خودروهاییه که قیمتی در حدود ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومن دارن. رتبه اول در این بازه قیمتی واسه کیا سراتو از سایپاه. این خودرو تنها محصولی از سایپاه که موفق شده در آزمایش کیفی اسفند ماه سال گذشته به امتیاز ۴ ستاره برسه.

کلی اجناس دیگه سایپا به زحمت امتیاز ۱ ستاره از اون خود کردن. رتبه آخر در این بازه واسه هایما S7 خودکار ایران خودرو خراسان با ۳ ستاره س.

در مورد خودروهایی با قیمت بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومن همونطور که به طور کامل براساس قیمت اونا انتظار میره کیفیت افزایش زیادی داشته.

هر سه خودروی این بازه یعنی پژو ۲۰۸ ایران خودرو/ ایکاپ، نیو مزدا ۳ بهمن موتور و گرند ویتارا ایران خودرو خراسان موفق شدن ۴ ستاره از ۵ ستاره از اون خود کنن.

مشاهده ارزش کیفی مابقی خودروهای سبک وزن و مقایسه ارزش کیفی اونا در بهمن ماه و اسفند ماه سال گذشته به لیست زیر مراجعه کنین:

در مورد خودروهای سنگین وزن هم وضعیت خیلی فرقی نداره. خودروهای این گروه در ۴ دسته اتوبوس (مسافری)، کامیون، کامیونت و کشنده (هر سه باری) آزمایش شدن.

۷ خودروی سنگین وزن کامیون ایسوز NPR85M بهمن دیزل (کامیون) و کامیونت ایسوزو NPR75K و کامیونت ایسوزو NMR85 بهمن دیزل و کشنده ولوو FH500، ولوو FH460 و ولوو FM460 سایپا دیزل به همراه کشنده اسکانیا G410 ماموت دیزل  به امتیاز ۴ از ۵ رسیدن.

در ادامه جدول آزمایش این دسته از خودروها رو هم مشاهده می کنین:

مدیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *