از بین بردن جای زخم با ۸ روش خانگی و کاربردی

 

واسه خیلی از آدما جای زخم می تونه یادآور یک داستان به یادماندنی یا موضوعی واسه باز کردن سر صحبت باشه. ولی خیلیا فکر می کنن که جای زخم بیریخت و خجالت آوره. درواقع دیدن جای زخم به طور روزانه می تونه دردناک و آزاردهنده باشه. البته این موضوع به شرایط به وجود اومدن زخم هم بستگی داره – واسه همین خیلی از آدما به دنبال راه هایی واسه از بین بردن جای زخم هستن. راه های خیلی واسه درمان جای زخم وجود دارن که شما رو از جراحی اونا بی نیاز می کنن. در این مقاله با ۸ روش درمان جای زخم آشنا می شید که به کمک اونا می تونین خیلی آسون در خونه ی خود از شر جای زخم آسون شید.

 

  • روش تهیه ۱۰ ماسک واسه سفت شدن پوست صورت
  • مراقبت از پوست با ۳۰ پیشنهاد ای که واسه جذاب بودن به اون نیاز دارین
  • علائم سرطان پوست، انواع و روشای پیشگیری و درمان اون

این درمانای خونگی و طبیعیِ جای زخم، شامل شی باتر (کره ی کاریته)، روغن نارگیل، روغنای معطر، سرکه سیب و خیلی چیزای دیگر هستن. خوبی این درمانا اینه که خیلی از اونا واسه درمان جوش صورت هم مناسب هستن، زخما رو درمان می کنن و کلا واسه سلامت پوست مفیدند.

چه جوری به شکل طبیعی از شر زخما آسون شیم

زخما معمولا بر اثر آسیبایی مثل بریدگیای کوچیک، پارگی یا سوختگی؛ خطای چاقی به وجود اومده از بارداری یا چاق و لاغر شدن شدید، جای جراحی یا حتی جوش صورت، به وجود بین. زخما ممکنه صاف یا خیلی برجسته باشن.

ممکنه که زندگی کردن با زخما سخت باشه، به ویژه اگه زخم روی بخشای قابل مشاهده ی بدن مثل دستا و صورت قرار داشته باشه. واسه همین خیلی از آدما می خوان که از شر جای زخم آسون شن.

۱. شی باتر و روغن نارگیل

اگه دچار آسیبایی مثل بریدگی، زخم یا سوختگی شدین، تا خوب شدن کامل زخم روی اونو بپوشونین و محل آسیب دیده رو مرطوب نگه دارین. واسه مرطوب نگه داشتن زخم می تونین از شی باتر نپخته یا روغن نارگیل استفاده کنین. این کار می تونه از به وجود اومدن جای زخم جلوگیری کنه یا اجازه نده تا جای زخم زیادی بزرگ، عمیق و دچار خارش شه.

تحقیقات نشون میدن که اسیدای چرب امگا۳ و آنتی اکسیدان هایی که در شی باتر و روغن نارگیل وجود دارن، از ایجاد گوشت اضافه جلوگیری می کنن و پوست رو درمون می بخشن. ضمنا، از اونجا که شی باتر و روغن نارگیل واسه مرطوب کردن پوست عالی هستن، می تونن بخشی از درمان همیشگی پوست باشن که اثر زخم رو هم به کمه کم می رسانند. شی باتر یا روغن نارگیل رو روزی دو سه بار روی پوست بمالید. احتیاجی به شستن نیس چون که هر دوی اونا واسه پوست خیلی مفیدند. اما مواظب باشین که این روغنا رو به پارچه ی ابریشمی نمالید، چون که ممکنه لکه بسازه.۲. پوشش ژل سیلیکون

یکی دیگر از گزینه های رفع جای زخم پوشش ژل سیلیکونیه. این پوشش لایه ای شفافه که روی زخم قرار میگیره و درمون اونو سریع تر می کنه. درست مثل چسب زخم که می تونه به بهتر شدن زخم کمک کنه. می تونه کاری کنه که زخما کمتر قرمز و دردناک باشن.

از اوائل ده ۱۹۸۰، بیمارستانا به شکل یاد گرفتن از پوشش ژل سیلیکونی واسه درمان زخما استفاده کردن. با اینکه پوشش ژل سیلسکونی می تونه درمان مو ٔثری باشه، ولی بعضی از این پوششای سیلیکونی مضراتی هم دارن. ممکنه که بعضی از بیماران به این پوششا حساسیت داشته باشن، دچار تعریق زیاد شن یا واسه گذاشتن و برداشتن پوشش دچار مشکل و خستگی شن. ضمنا، وقتی که زخم درمعرض دید قرار داره، دیده شدن این پوشش اصلا جالب نیس.

اما، پوشش ژل سیلیکون احتیاجی به چسب نداره و وقتی خشک می شه تقریبا غیرقابل مشاهده س. بخاطر این می تونه خیلی مفید بوده و کمتر خجالت آور باشه. معمولا باید چند بار در روز از اون استفاده کنین و هر بار کمی صبر کنین تا خشک شه. اینطوری دیگر روی لباس لکه ایجاد نخواهد کرد. اصطکاک با لباس می تونه باعث ایجاد مشکلاتی شه و همین مسئله باعث می شه تا همه نتونن از اون استفاده کنن.

اگه با این گزینه مشکلی ندارین، خیلی به دردتون می خوره. در سال ۲۰۰۹، تحقیقی در مجله جراحی پوست و زیبایی منتشر شد که تأثیر پوشش ژل سیلیکونی رو روی ۳۰ مریض که جای زخم داشتن، بررسی می کرد. در این تحقیق، به طور روزانه دو مرتبه لایه ای نازک از پوشش ژل سیلیکونی روی پوست گذاشته شد و بیماران رو هر ماه، به مدت ۶ ماه معاینه کردن. در انتهای تحقیق، محققان به این نتیجه رسیدن که « ژل سیلیکونی موضعی در درمان زخمای به دلیل بزرگ شدن بی نظم زخم یا گوشت اضافه، روشی امن و مؤثره. ضمنا استفاده از این پوشش آسون و زیباست.»۳. پوشش فشاری

استفاده از نیروی مکانیکی فشرده ی به دلیل پوشش فشاری واسه درمان سوختگی، واسه اولین بار در سال ۱۸۶۰ تجویز شد. قبل از تجویز کردن پوششای فشاری، اول باید پوست تا حدودی بازسازی یافته رو آماده کنیم تا استرس و فشار وارد شده به وسیله پوشش رو قبول کنه. واسه این کار، اول با استفاده از باند کرپ فشار کمی وارد می کنیم.

مطلب مرتبط :   اسب پلاستیکی

الان، اصلی ترین روش اجرا پوشش فشاری با استفاده از پارچهای کشیه. بعضی تحقیقات نشون میدن که بهبود واقعی اتفاق نمی افته؛ اما باقی تحقیقات، مثلا تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در مجله جراحی پلاستیک در هند منتشر شد، ادعا می کنن که درمان با فشار باعث از بین رفتن تقریبا ۶۰ تا ۸۵ درصد جای زخم می شه.

۴. عصاره یا ژل پیاز

عصاره ی پیاز یکی دیگر از درمانای طبیعیه که می تونه مفید باشه. این درمان شامل چندین بیوفلاونوئید مثل کورستین، کامپرلو و سپالینه. تحقیقی در مجله پوست شناسی بالینی و زیبایی شناسی، از ۶ داوطلب شرکت کننده در آزمایش خواست تا عصاره ی پیاز رو به مدت ۴ هفته روی بخش آسیب دیده پوست خود بمالند. بعضی از داوطلبان دچار خارش جزئی شدن، ولی این خارش به سرعت برطرف شد.

بعد از دو هفته، همه داوطلبان گزارش دادن که زخم هاشون درمقایسه با زخمای گروه کنترل، نرم تر شدن. بعد از چار یا هشت هفته درمان، ظاهر همه زخمایی که با ژل پیاز درمان شده بودن، خیلی بهتر شد. نتیجه تحقیق نشون داد که ژل عصاره ی پیاز امنه و ظاهر زخم رو بعد از چار هفته درمان (به شکل روزی یک بار) تا حد زیادی بهتر کنه.

۵. آلوئه ورا

مدت زیادیه که آلوئه ورا به عنوان درمان کننده ی مشکلات پوستی شناخته شده. فواید آلوئه ورا شامل درمان جای زخم هم می شه. این ماده نه تنها پوست آسیب دیده رو بهتر کنه، بلکه می تونه با استفاده از مراحلای بازسازی کننده بافت آسیب دیده رو هم بهبود بخشد.

در تحقیقاتی که روی موشا انجام شد، مشخص شد که درمان موضعی با استفاده از آلوئه ورا، در بهبود زخما و سوختگیا مؤثره. ضمنا، تحقیقات زیادی روی تأثیرات درمون بخش آلوئه ورا انجام شده، که از بین اونا میشه به تحقیق درمورد توانایی از بین بردن جای زخم اشاره کرد.

بهتره که از ماده ژل مثل تازه استفاده کنین. این ماده مستقیما در برگای آلوئه ورا پیدا می شه. می تونین برگای آلوئه ورا رو در مغازه های سبز پیدا کنین. واسه استفاده از برگ آلوئه ورا، پوشش بیرونی برگ رو پوست بکنین تا به ماده ژل مثل برسین. ژل رو مستقیما روی جای زخم بمالید و بذارین تا واسه نیم ساعت یا بیشتر روی اون بمونه. از اونجا که این ژل به سرعت خشک می شه، می تونین با اون بخوابید.

روزی دو سه بار از این ژل استفاده کنین. اینطوری نه تنها زخم جوش از بین میره، بلکه می تونین شاهد این باشین که پوست تون نورانی تر و سفت تر شده و حتی چروکای پوست شمام از بین رفته.۶. روغنای معطر: درخت چای و گل بی مرگ

روغن درخت چای، درمان گیاهی شگفت انگیزی واسه درمان جای زخمه. این درمان خیلی مؤثره چون که خواص ضدعفونی کنندگی، ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدویروسی داره. روغن درخت چای واسه درمان زخمای جوش مؤثره. بیشترین تأثیر اون در درمان زخمای هیپرتروفیکه و می تونه کم کم جای این زخما رو از بین ببره. دو تا چار قطره از روغن درخت چای رو با روغن نارگیل مخلوط کنین و دوبار در روز اونو روی جای زخم بمالید.

روغن معطر گل بی مرگ هم یکی از انتخابای عالی واسه از بین بردن جای زخمه. درست مثل روغن درخت چای، این ماده هم دارای خواص ضدباکتریاییه. از اونجا که این روغن دارای آنتی اکسیدانه، پوست آسیب دیده رو درمون می بخشه.

۷. روغن شترمرغ

روغن شترمرغ از چربی پشت شترمرغ استرالیایی یعنی «ایمو» گرفته می شه. ممکنه که اسم «ایمو» رو شنیده باشین، این پرنده از استرالیا میاد و شباهت زیادی به شترمرغ داره. این روغن باکتریا رو می کشه و تورم رو کم می کنه.

روغن شترمرغ پر از اسیدهای چرب امگاست (امگا ۹، امگا ۶ و امگا ۳) این چربیا به شما کمک می کنن تا پوست سلامت و درخشانی داشته باشین. این روغن می تونه تا اعماق پوست شما نفوذ کرده و اونو مرطوب کنه. واسه همین، می تونه در درمان تورم و کاهش اثر زخم مؤثر باشه و مراحل طبیعی درمون پوست رو بهبود ببخشد.

۸. سرکه ی سیب

سرکه ی سیب، دارویی قابض و ضدعفونی کننده ای طبیعیه. این سرکه درمان مؤثری واسه جوش و جای جوشه. از اونجا که سرکه ی سیب سلولای مرده ی پوست رو از بین می بره، می تونه در از بین بردن جای زخم هم مؤثر باشه. سرکه ی سیب رو با عسل مخلوط کنین و بعد با استفاده از پنبه اونو روی پوست یا بخشای آسیب دیده بمالید. اجازه بدین تا واسه ۱۰ دقیقه بمونه و بعد اونو بشویید. می تونین این کار رو دو سه بار در روز انجام بدین.انواع زخم و دلایل اون

ایجاد جای زخم یکی از مراحلِ مراحلِ درمون بعد از آسیب دیدگی یا تورمه. ظاهر زخم و بهترین درمان واسه اون به نوع زخم، عمق اون، اندازه و محل پیدایش زخم بستگی داره. بقیه عواملی که می تونن روی جای زخم تأثیر بذارن سن، ژن، جنسیت و نژاد هستن.

واسه تعیین اینکه کدوم روش درمانی واسه شما مناسب تره، بهتره تا اول بدونین که زخم شما از کدوم نوعه؛ چار نوع زخم هست:

مطلب مرتبط :   از لاله‌زار تا دیوار

زخمای گوشتی

زخم گوشتی یا زخم فزون گوشت، معمولا به عنوان ضایعه ای سفت و لاستیک مثل یا یک برآمدگی نورانی و بافت دار توضیح می شه. زخم گوشتی نتیجه مراحل بهبود آسیب دیدگیه. این آسیب دیدگی معمولا به خاطر نیروهای مکانیکی واردشده به زخم اصلی یا عفونت در اون به وجود میاد.

زخمای گوشتی معمولا به خاطر ترشح زیاد کلاژن به وجود بین. ولی باید واسه درک بهتر این مراحل تحقیقات بیشتری انجام داد. با گذشت زمان، ممکنه که زخم گوشتی محدود کردن حرکتی بسازه. زخمای گوشتی خوش خیم هستن و اصلا مسری نیستن. زخم گوشتی بعضی وقتا اوقات خارش شدید، درد و تغییراتی در بافت رو داره. این نوع از زخما معمولا بیشتر در گروه های نژادی رنگین پوست اتفاق می افتن تا در سفیدپوستان.

زخمای گوشتی به دلیلای زیادی مثل سوختگی، جوش، آبله مرغان، سوراخ کردن گوش، خراش، جراحی یا واکسن به وجود بین.

درمان زخم گوشتی با توجه به اینکه زخم تکی و کوچکه یا چندتایی و بزرگ متفاوته. ولی به هر حال، این نوع از زخما در چند مرحله و با گذشت زمان درمون پیدا می کنن. معمولا پیشنهاد می شه که اول به سراغ درمانای طبیعی برید و اگه اونا موفق نبودن به جراحی فکر کنین. به ویژه در مواردی که جراحی خود زخمای بیشتری به جای می ذاره (به ویژه اگه به خاطر مسائل ژنتیکی جای زخم روی پوست تون می مونه.)

بعضی افراد ترجیح میدن که استروئید تزریق کنن، سرمادرمانی کنن یا از پوشش سیلیکونی استفاده کنه. این درمانا زخم رو صاف تر می کنن. اگه در اول مراحل بهبود باشین، میشه با استفاده از فشار درمانی و پوشش ژل سیلیکونی از به وجود اومدن زخمای گوشتی جلوگیری کرد.زخمای هیپرتروفیک

زخمای هیپرتروفیک درست مثل زخمای گوشتی برآمده هستن. ولی از منطقه آسیب دیده اون طرف تر نمی رن. بیشتر اوقات زخمای هیپرتروفیک رو با زخمای گوشتی اشتباه می گیریم. ولی فرق قائل شدن بین این دو زخم واسه انتخاب درمان مناسب، خیلی دارای اهمیته.

زخمای هیپرتروفیک معمولا تا ۴ میلیمتر بالاتر از سطح پوست قرار می گیرن (برخلاف زخمای گوشتی که معمولا بالاتر می رن)، این زخما معمولا قرمز یا صورتی، سفت و دچار خارش هستن. زخمای هیپرتروفیک معمولا شامل کلاژن نوع ۳ هستن. این زخما موازی با سطح پوست قرار می گیرن و دارای برآمدگیای زیاد و الیاف بزرگ شامل کلاژن خارج سلولی هستن.

درمان زخمای هیپرتروفیک معمولا از زخمای گوشتی آسون تره. این درمانا شامل تزریق استروئید واسه کاهش تورم، پوشش سیلیکونی واسه صاف تر شدن زخم، ژل عصاره ی پیاز و بقیه درمانایی می شه که باعث تولید کلاژن می شن.

زخمای کششی

زخمای کششی نتیجه سوختگی پوست هستن. معمولا این زخما پوست رو سفت تر می کنن و از حرکت کردن بخش درگیر جلوگیری نشون میده. این نوع از زخما ممکنه که عمیق تر باشن و روی ماهیچها و اعصاب هم تأثیر بذارن؛ و می تونن واسه بیماران سوختگی خیلی وحشتناک باشن، به ویژه اگه در بخشای قابل دید بدن قرار گرفته باشن.

بسته به نوع آسیب، زخمای سوختگی حتی با بهترین نوع درمان هم قابل مشاهد خواهند بود. با وجود اینکه این زخما می تونن ناراحتی زیادی بسازن، ولی بخشی از درمان هستن. درمانایی وجود دارن که می تونن از ایجاد جای زخم جلوگیری کنن. ولی به کم میشه جای زخم رو به کلی از بین برد.زخم جوش

جوش زدن شدید می تونه زخمایی به جای بزاره که چاله مثل، زاویه دار یا موجی هستن. زخم جوش تقریبا می تونه واسه هر کسی اتفاق بیفته. هنگامی که جوشا به اعماق پوست نفوذ می کنن، به پوست و بافتای زیر اون آسیب میزنن. وقتی که پوست متورم باشه این آسیب بدتر هم می شه. در این حالت لکهای متورم و قرمزی به شکل کیست یا برآمدگی روی پوست دیده می شن. اگه جوش رو درمان نکنیم این شرایط بدتر میشه و درنهایت جای زخم رو روی پوست به جای می ذاره.

ور رفتن، فشار دادن یا ترکاندن جوش باعث تورم بیشتر می شه. پس بهتره با جوشای خود کاری نداشته باشین. و متأسفانه مسائل ژنتیکی می تونن نقش زیادی در جوش زدن و باقی ماندن جای جوش اجرا کنن.

مطمئنم که می خواید بدونین که چه چیزی باعث باقی ماندن جای جوش می شه. وقتی که جوشا از بین می رن، بدن سعی می کنه تا آسیب ایجادشده به وسیله تورم رو درمون کنه. درطول مراحل درمان، بدن کلاژن تولید می کنه تا به پوست کمک کنه. اگه مقدار کلاژن زیاد یا کمتر از حد لازم باشه، جای زخما روی پوست باقی می مونه. نوع زخمی که بعد از جوش باقی می مونه به مقدار کلاژن بدن شما بستگی داره.

هیچ تضمینی واسه باقی نماندن جای جوش وجود نداره. ولی به هر حال چند روش واسه جلوگیری از این مشکل هست. این روش ها می تونن تأثیر زیادی داشته باشن. با اینحال بهتره که فورا جوش رو درمان کنین تا زخم جوش رو به کمه کم برسونین یا از ایجاد اون جلوگیری کنین.

نتیجه گیری

روشای زیادی وجود دارن که می تونین با استفاده از اونا از ماندن جای زخم روی پوست خود جلوگیری کنین. ولی واقعیت اینه که شما نمی تونین جای زخم رو از بین ببرین. به خاطر داشته باشین که اگه می خواید از ماده جدیدی استفاده کنین (به ویژه واسه کودکان و زنان باردار) حتما با دکتر خود مشورت کنین.

اما اگه از این هشت روش استفاده کنین می ببینن که جای زخمای بیریخت شما تا حد زیادی پنهون شدن. پس به یاد داشته باشین که با استفاده از روغنای معطر، پوششای فشاری، ژل و بقیه روشای طبیعی می تونین از جراحیای مضر و غیرضروری خودداری کنین.

برگرفته از: draxe.com