چگونه از حالت Low Power در آیفون ها استفاده کنیم؟

روی تموم آیفونا، یه حالت «Low Power» یا «کم مصرف» هست که میشه هنگام پایین اومدن سطح باتری به زیر ۲۰ درصد، اونو فعال کرد. البته با روشن کردن این ویژگی قبل از این اندازه هم مشکلی واسه فعالیتای موبایل پیش نمیاد و به کمک اون امکان دسترسی به طول عمر باتری بیشتر جفت و جور می شه.

حالا خوبیش اینه این ویژگی در iOS 11 از قلب تنظیمات آیفونا هم بیرون کشیده شد و حالا کاربران می تونن در کنترل سنتر موبایل هاشون خیلی سریع تر به حالت کم مصرف دست پیدا کنن.

انگار حالت کم مصرف با متوقف کردن بعضی از فعالیتای آیفون، مانند «هی سیری» و «سرویسای پس زمینه ایمیل» امکان ذخیره باتری بیشتر رو جفت و جور می کنه و میشه به مدت زمان بیشتری موبایلای شرکت اپل رو فعال نگه داشت.

اما اینکه این ویژگی چیجوری کار می کنه و چه امکاناتی به ما می ده، موضوعیه که در این مطلب می خوایم در مورد اون صحبت کنیم. پس در ادامه با دیجیاتو همراه باشین تا از چگونگی فعال کردن و ویژگیای حالت کم مصرف بیشتر با خبر شید.

چیجوری حالت کم مصرف رو فعال کنیم

وقتی که سطح باتری باقی مونده آیفون به زیر ۲۰ درصد کاهش پیدا کنه، پنجره حالت کم مصرف روی صفحه نمایان می شه. آیفونا با انجام این کار، از فعالیتایی که بین به کار گیری حالت کم مصرف متوقف می شن واسه کاربران می گن.

کاربران هم در صورت نیاز، می تونن با انتخاب کلید «Continue» این حالت رو به صورت آنی فعال کنن و کمی بیشتر باتری موبایلشان رو زنده نگه دارن. براساس گزارشات به کمک حالت کم مصرف، میشه بسته به شرایط به کمترین حد ممکن یه و بیشترین حد سه ساعت شارژ بیشتر روی آیفونا رسید.

این اندازه در بعضی مواقع که امکان شارژ موبایل جفت و جور نیس، می تونه شدیدا کاربردی و حتی اثر داشته باشه. از طرف دیگه به کار گیری این ویژگی با شارژ کامل هم می تونه مزیتای خاص خودشو داشته باشه.

فرض کنین که یه روز کاری طولانی دارین و واسه انجام امور نیاز مبرم به تلفن هوشمندتون دارین. در این صورت، به کار گیری حالت کم مصرف، اندازه عمر باتری آیفون شما رو زیاد می کنه و بدون نیاز به شارژ دوباره، امکان استفاده بیشتر از اونم آماده می شه.

اما واسه دسترسی به این ویژگی باید چیکار کنیم؟ واسه روشن کردن حالت کم مصرف، اول باید به تنظیمات آیفون برید. بعد وارد تنظیمات «Battery» بشوید و از راه این منو حالت «Low Power Mode» رو فعال کنین.

حالا اگه به نماد باتری آیفون نگاه کنین، می بینین که رنگ اون به زرد تغییر پیدا کرده. این موضوع نشون دهنده اون هستش که آیفون وارد حالت کم مصرف شده و حالا باتری موبایل با سرعت کمتری مصرف می شه.

البته فعال کردن این ویژگی در iOS 11 بسیار ساده تر شده و کاربران به وسیله کنترل سنتر جدید آیفون می تونن تلفن هوشمند خود رو به حالت کم مصرف ببرن. اما واسه دسترسی سریع به حالت کم مصرف اول باید از راه تنظیمات اونو به لیست کنترل سنتر اضافه کنین.

واسه این موضوع، به تنظیمات برید و از راه «Control Center»، وارد منو «Customize Controls» شید. حالا از بخش «More Controls»، حالت «Low Power» رو پیدا کنین. فقط با یه لمس کوتاه و سریع روی کلید سبز رنگ «+»، میانبر حالت کم مصرف به لیست کنترل سنتر آیفون اضافه می شه.

با تموم شدن این مراحل، در هر وقتی که بخواین می تونین با بیرون کشیدن کنترل سنتر، آیکون باتری شکل رو لمس کنین و آیفون خود رو وارد حالت کم استفاده کنین. علاوه بر این باید به این موضوع هم اشاره کرد که حالت کم مصرف یه ویژگی موقتیه و نمیشه به صورت دائم از اون بهره برد.

به محض اینکه تلفن هوشمند خود رو به شارژر وصل کنین، این حالت به طور خودکار غیر فعال می شه و در صورت تمایل پس از شارژ کامل می تونین اون دوباره فعال کنین.

حالت کم مصرف چیکار می کنه

گفتنیست که حالت کم مصرف واسه ذخیره بیشتر انرژی کارای بسیاری انجام میده. این ویژگی به طور خودکار با ایجاد تغییر در بعضی سرویسای پس زمینه، طول عمر باتری رو زیاد می کنه.

مثلا، با روشن شدن حالت کم مصرف، اندازه روشنایی نمایشگر کم میشه و فعالیت سرویسای پس زمینه مربوط به دریافت ایمیل هم غیر فعال می شه. هم اینکه به لطف حالت کم مصرف، صفحه آیفون زودتر از حالت عادی خاموش می شه تا از این روش باتری بیشتری ذخیره شه.

علاوه بر این، هنگام روشن شدن حالت کم مصرف، ویژگیای پر مصرف و انیمیشنای سنگین اپا هم غیر فعال می شن. به لیست تحت تعقیبای حالت کم مصرف، افکتای حرکتی و تصاویر پس زمینه متحرک رو هم اضافه کنین. چون که به محض روشن شدن این ویژگی، فعالیت همه اونا هم به صورت خودکار متوقف می شن.

لغو فعالیتای پس زمینه و شبکه هم از جمله تغییراتیه که حالت کم مصرف موجب می شه. اینم بگیم که هنگام روشن شدن این ویژگی، بهره وری کاری CPU و GPU هم کم میشه.

هر چند این موضوع، طول عمر باتری رو زیاد می کنه اما در روند فعالیتای آیفون هم خلال بوجود میاره و باعث کندی اون می شه. براساس گزارشات با روشن شدن حالت کم مصرف، روند فعالیت آیفونا با ۴۰ درصد کندی رو به رو می شه که رقم خیلی کمی هم نیس.

به همین منظوره که روشن بودن دائمی حالت کم مصرف اصلا پیشنهاد نمی شه. درسته که به کمک این ویژگی میشه طول عمر باتری رو کمی بالا برد. اما به دلیل کند شدن فعالیتای آیفونا، نباید به طور دائم اونو روشن گذاشت.

آیفون بدون حالت کم مصرف

همونطور که گفته شد، حالت کم مصرف آیفونا یه ویژگی دائمی نیس. اما میشه با ایجاد تغییراتی در تنظیمات آیفون، به خیلی از ویژگیای حالت کم مصرف به طور دائمی رسید.

هم اینکه به کمک تنظیمات باتری، میشه اپای پر مصرف رو شناسایی کرد و از فعالیتشون جلوگیری به عمل آورد. اما در ادامه به معرفی چند سرویسی می پردازیم که میشه با غیر فعال کردنشون بدون روشن کردن حالت کم مصرف، از طول عمر باتری بیشتری بهره مند شد.

  • سرویسای پس زمینه ایمیل: اگه ایمیل نشانی خود رو روی اپ ایمیل تنظیم کرده باشین، آیفون به طور پیوسته اسمای الکترونیکی تازه شما رو بررسی و دانلود می کنه. اما انجام تموم این کارا، انرژی تقریبا خیلی از موبایل تون میگیره. به همین منظور می تونین با ورود به تنظیمات ایمیل از حالت «Push» کمک بگیرین تا کمی در مصرف باتری موبایل صرفه جویی کنین. از طرفی هم می تونین این سرویسا رو به طور کام متوقف کنین و در ازای اون طول عمر باتری آیفون رو زیاد کنین.
  • اندازه روشنایی تصویر: حالت تنظیم خودکار روشنایی صفحه، علاوه بر اینکه اندازه نور نمایشگر رو کنترل می کنه باعث کاهش مصرف باتری هم می شه. این ویژگی ممکنه به طور پیش فرض روی موبایل تون فعال باشه. پس اگه اینطور بود بهتره اونو غیر فعال نکنین. علاوه بر این در صورت ضرورت هم می تونین از راه منو دسترسی، اندازه نور نمایشگر موبایل خود رو در هر وقتی تغییر بدین. البته باید به این موضوع اشاره کرد که نور زیاد نمایشگر به معنی مصرف باتری بیشتر میشه. پس واسه ذخیره باتری بیشتر بهتره نور نمایشگر آیفون خود رو در پایین ترین اندازه نگه دارین.
  • قفل خودکار: علاوه به همه اینا، تنظیم قفل خودکار هم می تونه تا اندازه ای به صرفه جویی در مصرف باتری منجر شه. انگار با تنظیم قفل خودکار، نمایشگر آیفون یه ریز روشن نمی مونه و پس از گذشت یه مدت خاموش می شه. کافیه به تنظیمات برید و از راه منو «Auto-Lock»، زمان قفل شدن خودکار رو روی ۳۰ ثانیه بذارین. با انجام این مراحل، وقتی که با آیفون خود کاری ندارین نمایشگر قفل و خاموش می شه و طول عمر باتری زیاد می شه.
  • متوقف کردن فعالیت تکراری اپا پشت زمینه: با دست بردن در تنظیمات آیفون، می تونین از فعالیت پس زمینه بعضی اپای بی مصرف جلوگیری کنین. واسه انجام این کار، باید به تنظیمات برید و از راه «General»، وارد منو «Background App Refresh» شید. حالا با خاموش کردن گزینه «Background App Refresh» می تونین فعالیت تکراری همه اپا پشت زمینه رو متوقف کنین. از طرف دیگه میشه این کار رو واسه هر اپ به طور جداگونه هم از راه این منو انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *