چرا اندروید دردی از بلک بری درمان نخواهد کرد؟

رویترز روز جمعه گزارش داد که بلک بری، شرکتی که حالا فقط کمتر از یه درصد از سهم موبایلای فروخته شده در بازار جهانی رو در دست گرفته، قصد ساخت یه موبایل اندرویدی با کیبوردی فیزیکی و کشویی رو داره.

خبرگزاری رویترز اقرار داره که از چهار منبع نزدیک به بلک بری که این موضوع رو تایید کردن، دو منبع مدعی شدن که شرکت کانادایی تمایل داره تا از بعضی پتنتای خود که در سیستم عامل «بلک بری ۱۰» استفاده شدن رو به موبایل جدید هم بیاره.

وقتی بود که بلک بری، یکی از بزرگ ترین فروشنده های موبایل، با پلتفرم اختصاصی خود به حساب می اومد و حالا [در صورت به حقیقت پیوستن گفته های رویترز] میشه گفت که شکست رو پذیرا شده. پس از انقلاب اسمارت فونا، تصمیمات عجیب در ساخت تلفنای هوشمند تبدیل به بخشی از هویت بلک بری گشته ان؛ از نمایشگر عجیب موبایل Storm بگیرین تا عشق به کیبوردای سنتی و فیزیکی که هنوزم در اجناس این شرکت دیده می شه. از همین روی، شکست در کمین موبایل اندرویدی شرکت کانادایی نشسته و اینجور محصولی، در اصل نقش تیر آخر رو در کمون بلک بری بازی می کنه؛ تیری که هیچ وقت به هدف اصابت نمیکنه.

سهم یه درصدی از بازار موبایل که میشه کاربرانش رو، عاشقان بلک بری تصور کرد، با پیوستن این شرکت به زنجیره اندروید، افزایش پیدا نمی کنن. واقعا میشه گفت که نه اندروید می تونه به شرایط کاناداییا کمکی کنه و نه بلک بری میتونه ایجادگر یه حرکت و تغییر در اندروید شه. این وسط فقط شرایط واسه پیشرفت دهندگان شرکت نامبرده تغییر می کنه که مجبور می شن تغییر روش داده و خود رو با محیط اندروید مطابقت بدن. با دیجیاتو همراه باشین.

همونجوری که قبلا هم براتون نوشته بودیم، مدیرعامل فعلی بلک بری، جون چن، دلایل خودشو واسه باقی موندن در تجارت تلفنای هوشمند داره و فکر می کنه با حضورش در این صنعت، می تونه افراد رو به بقیه خدمات شرکتش هم علاقه مند سازه. حالا هم شایعه پیشرفت یه موبایل اندرویدی، حضور شرکت یاد شده رو در بازار تلفنای هوشمند با اثبات بیشتری همراه می سازه. کمی قبل هم شایعه هایی مطرح گشته بودن که خبر از پیشرفت یه موبایل جدید و کشویی، همراه با کیبورد فیزیکی و البته نمایشگر لمسی می دادن.

این شرکت اصرار داره که همیشه پلتفرم خود به نام «BlackBerry 10» رو زنده نگه داره و در بیانیه ای به Reuters گفته بود که «به پلتفرم خود معتقد می مونه؛ پلتفرمی که از قابلیتای امنیتی و جست و خیز بی هم تایی برخورداره.»

نکته باحال اینکه بلک بری الان هم یه پلتفرم دوگانه رو ارائه می کنه و موبایلای این شرکت قادر به اجرای اپلیکیشنای اندروید هستن. البته اینجور اپایی باید از فروشگاه نرم افزاری آمازون که به شکل پیشفرض در موبایلای این شرکت مثل پاسپورت و سنتی قرار گرفتن نصب شن. تا اینجا نتیجه می گیریم که دارندگان اسمارت فونای یاد شده، کم و بیش می تونن پا به پای دارندگان موبایلای اندرویدی جلو اومده و اپلیکیشنای لازم خود رو هم جفت و جور کنن.

سوال: دلیل علاقه مندی بلک بری به تولید یه موبایل اندرویدی چیه؟

جواب: شرکت کانادایی می خواد به بالاترین درجه برگشته و دوباره بتونه بازار رو رهبری کنه.

پلتفرم بلک بری ۱۰ میتونه اپلیکیشنایی که واسه اندروید ۴.۳ نوشته شدن رو به وسیله اپ استور آمازون دریافت کرده و اجرا کنه.

بلک بری با اعتماد به نفس کامل می خواد قابلیتای پلتفرم خود رو به اندروید آورده و از بقیه برتری جوید؛ ویژگیای امنیتی، سرویس پیام رسان بلک بری (BBM – که یه مدت پیش واسه اندروید و iOS هم منتشر شد) و قابلیتای دیگری که به کاربر اجازه میدن دو محیط به طور کامل مجزای کاری و شخصی رو تو یه دستگاه تجربه کنه.

در آخر بزرگ ترین ضربه رو، همونجوری که قبلا هم گفتیم، پیشرفت دهندگان وفادار پلتفرم بلک بری می بینه. و در آخر هم هیچ اتفاق خاصی رخ نمیده؛ نه بلک بری می تونه وزنه ای مثبت واسه پلتفرم اندروید باشه و نه اندروید می تونه راه حلی واسه حل مشکلات شرکت نامبرده.

به دنبال چاله ای که Nokia X در اون حضور داره

براساس آمارهای ارائه شده از طرف موسسه IDC، حالا ۷۸ درصد از تلفنای هوشمند، در برگیرنده پلتفرم اندروید هستن. اینجور آماری، احتیاجی هم اینکه شدن کاربران خیلی کم بلک بری نداره؛ اونم وقتی که براساس جدید ترین بررسیا، حالا فقط سه دهم درصد از موبایلای فروخته شده در بازار تلفنای هوشمند به نام بلک بری مزین گشته ان.

کلا، ساخت یه موبایل اندرویدی از طرف شرکت کانادایی قابل درک نبوده و عقلانی نیس. حالا پرچمدارانی در سرزمین اندروید حکمرانی می کنن که بلک بری به گرد پاشون هم نمی رسه (البته اگه عاشق یه کیبورد فیزیکی باشین، با داستان متفاوتی رو به رو هستیم.) و کلا انجام اینجور کاری بیشتر با آبروی سه دهم درصدی مدیران این شرکت بازی می کنه.

نوکیا در روزای آخر سلطنت رو به زوالش، یه موبایل اندرویدی عرضه کرد و تبدیل به یه مثال نورانی در مورد ورود بسیار دیر هنگام به اکوسیستم اندروید شد. این تجربه به بقیه تولید کنندگانی که هنوز به سراغ تولید اجناس اندرویدی نرفته بودن، قاعدتا باید می آموخت یه تجربه خام از اندروید هیچ وقت نمی تونه تبدیل به جاده ای موفقیت آمیز شه. هر چند به دلیل سقوط نوکیا و ناراحتی هواداران، X تونست فقط در چین به ۱۰ میلیون پیش-سفارش دست پیدا کنه اما کلا بررسیا از یه موبایل اندرویدی بسیار ضعیف با ظاهری مثل ویندوزفون خبر می دادن.

پس از خریداری شدن بخشایی از نوکیا به وسیله مایکروسافت، پروژه تولید موبایلای اندرویدی بعدی در سکوت خبری محکوم به مرگ شدن. حالا اما مایکروسافت تلاش داره تا با ویندوز ۱۰، جون تازه ای در کالبد نیمه نفس خرید بزرگش بخشیده و هماهنگی عالی کامپیوترای شخصی و اجناس همراه رو جفت و جور کنه.

بلک بری اما از تموم این امتیازات محرومه و با عرضه یه موبایل اندرویدی، فقط دو کار رو انجام میده: ثابت می کنه پلتفرم خونگی اش واسه کاربران جذابیتی نداره و از طرف دیگه هم پیشرفت دهندگان وفادارش رو به دردسر میندازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *