سرویس اینترنت پرسرعت خانگی و اداری برای اولین بار در ایران توسط ایرانسل راه‌اندازی شد

اگه خبرها رو دنبال کرده باشین، حتما در جریان هستین که صبح امروز نشست خبری خاصی به میزبانی مدیران ارشد ایرانسل و با حضور خبرنگاران در هتل همای مشهد برگزار شد و در جریان اون نسل چهارم اینترنت سریع ثابت واسه مصارف خونگی و اداری (TDD-LTE) این اپراتور همزمان در ۲۵ استان کشور راه اندازی گردید.

در ادامه این مطلب توجه شما رو به بیانیه خبری رسمی ایرانسل در همین رابطه جلب می کنیم.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، نسل چهارم اینترنت سریع ثابت واسه مصارف خونگی و اداری (TDD-LTE)، صبح روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵ همزمان با میلاد حضرت معصومه (س)، طی یه نشست خبری در هتل همای مشهد مقدس با حضور خبرنگاران و مدیران رسانه ها و مدیرعامل، معاونان و مدیران ارشد ایرانسل به صورت همزمان در ۲۵ استان به شکل رسمی و تجاری راه اندازی شد.

این سرویس واسه اولین بار در ایران، همزمان با مشهد مقدس، در شهرهای اراک، اردبیل، ارومیه، ایلام، بجنورد، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، خرم آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سمنان، سنندج، شهرکرد، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان، یاسوج و یزد به صورت رسمی و تجاری به استفاده رسید.

اینترنت نسل چهار ثابت یا TDD-LTE واقعا آخرین نسل اینترنت ثابته و بهترین گزینه بی سیم واسه تامین اینترنت سازمانا، موسسات و شرکتای تجاری و هم اینکه منازل مسکونی هستش. این سرویس در مقایسه با بقیه سرویسای موجود اینترنت ثابت از جمله Dial-up، ADSL و WiMAX تجربه سرعت بالاتری رو واسه کاربر به ارمغان می آورد و محدودیتایی مانند فناوری قدیمی، محدودیت مکانی و محال بودن جابجایی مودم، نیاز به به کار گیری خط تلفن و ضرورت وجود ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه رو برطرف کرده و از پایداری بالایی در آپلود و دانلود برخورداره.

در روز اول شهریور ۱۳۹۴ پروانه استفاده سراسری از شبکه اینترنت سریع ثابت بدون محدودیت در فناوری به ایرانسل اعطا شد و یه روز بعد در تاریخ دوم شهریور طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه TDD-LTE ایرانسل به استفاده آزمایشی رسید.

توافقنامه ارتقای پروانه شبکه گوشی موبایل ایرانسل به نسلای سوم، چهارم و بالاتر هم در روز ۱۳ مرداد ۹۳ امضا شد. شبکه ۳Gایرانسل به صورت آزمایشی در این تاریخ راه اندازی و در تاریخ سوم شهریور همون سال پس از اخذ تاییدیه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت رسمی و تجاری به استفاده رسید.

علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل، در نشست خبری راه اندازی رسمی سرویس اینترنت ثابت نسل چهار ایرانسل با اشاره به مطلب فوق اضافه کرد: با گذشت حدود ۲۰ ماه از راه اندازی نسلهای سه و چهار اینترنت همراه، الان بیشتر از ۱۰۴۰ منطقه در ایران، شامل ۵۲۷ شهر، تحت پوشش شبکه ۳G ایرانسل و ۲۴۰ منطقه، شامل ۲۰۳ شهر در همه استانای ایران تحت پوشش ۴G ایرانسل قرار دارن.

ایشون تعداد کاربران شبکه باندپهن ایرانسل رو ۱۷ میلیون نفر اعلام کرد و اضافه کرد: الان تعداد ۲۵ میلیون نفر کاربر دیتا در شبکه ایرانسل فعال هستن که این رقم طی بازه وقتی خرداد ۹۴ تا خرداد ۹۵ با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده و رشد مصرف دیتا به ازای هر کاربر تو یه سال گذشته بالغ بر سه و نیم برابر بوده.

تاثیر اینترنت پهن باند در اقتصاد

دزفولی با اشاره به آمار منتشر شده به وسیله موسسات جهانی در مورد تاثیر اینترنت پهن باند در اقتصاد گفت: براساس آمار، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند، تولید ناخالص ملی ۳۸٫۱ درصد رشد داره. در سال ۲۰۱۷، اثر پهن باند همراه روی تولید ناخالص ملی آمریکا، برابر بیشتر از یه تریلیون دلار میشه و بیشتر از یه میلیون شغل جدید در اثر توسعۀ پهن باند همراه در آمریکا ایجاد می شه. هم اینکه بـه ازای هر یک درصد افـزایش ضریـب نفوذ پهن باند، اندازه بهره وری تولید ۱۳ صدم درصد رشـد خواهـد داشت.

ایشون اضافه کرد: صرفه اقتصادی به وجود اومده به وسیله گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال ۲۰۰۷ در آمریکا، ۳۰۰ میلیارد دلار (برابر ۲۲ درصد از کل صرفه اقتصادی) بوده و علاوه بر این، به کار گیری اینترنت پهن باند، منـجر به ۶ درصد افزایش در صـادرات شـرکت هـای تـولیـدی و ۱۰ درصد افـزایـش در فـروش شرکتای خدماتی می شه و ایرانسل هم بخاطر این و با هدف جنب و جوش بخشی به بخش اقتصاد و تحقق رشد ناخالص ملی نسبت به پیشرفت اینترنت پهن باند اقدام کرده.

روند جهانی ارتباطات؛ گذشته، حال و آینده

مدیرعامل ایرانسل به روندهای جهانی ارتباطات اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۰ یه میلیارد خونه با خطوط ثابت به هم وصل بودن و در ۲۰۱۵ تعداد ۷٫۳ میلیارد اشتراک خطوط گوشی موبایل وجود داشته. پیش بینی شده که در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵۰ میلیارد دستگاه به صورت بی سیم به هم وصل شن.

ایشون اضافه کرد: ۶۰۳ شبکه ۳G در ۲۱۶ کشور جهان ۲٫۱ میلیارد مشترک رو پوشش دادن و ۳۲۲ شبکه ۴G در ۱۳۳ کشور به ۱٫۱ میلیارد نفر خدمات رسانی می کنن.

دزفولی هم اینکه با اشاره به روند دیتا در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا گفت: پیش بینی شده که تا آخر سال ۲۰۱۶ منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا ۱۴ برابر افزایش ترافیک دیتای همراه، پنج گیگابایت مصرف ماهیانۀ دیتا به ازای هر تلفن هوشمند، ۲۱۰ میلیون مشترک ۴G و ۹۷۰ میلیون مشترک گوشی موبایل رو تماشاگر باشه.

دزفولی تاکید کرد: چیزی که در آمارهای جهانی و آمار رشد ترافیک در شبکه باند پهن دیده می شه، ضرورت سرمایه گذاری در پیشرفت زیرساخت در این بخش رو بیشتر از قبل نشون میده.

TDD-LTE؛ سرویس اینترنت سریع خونگی و اداری ایرانسل

دزفولی هم اینکه با مرور روند پیشرفت فناوری نوظهور TDD-LTE در جهان گفت: در سال۲۰۱۰، اولین آزمایشای میدونی در مورد این فناوری به وسیله شرکت اریکسون، همراه با شرکت Reliance Industries در هند انجام شد که طی اون به سرعت ۸۰ مگابیت بر ثانیه دست یافته شد. پس از اون در سال ۲۰۱۱ شرکت China Mobile با همکاری شرکت Huawei، سرویسTDD-LTE رو در ۶ شهر چین به صورت آزمایشی راه اندازی کرد و در ۲۰۱۲، سرویس TDD-LTE به عنوان سرویس نسل چهار به وسیله Soft Bank در ژاپن به استفاده رسید.

ایشون اضافه کرد: سال ۲۰۱۳ سالی بود که اولین سرویس TDD-LTE در آمریکا راه اندازی شد و در ۲۰۱۴، اولین سرویس تجاریTDD-LTE در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا به وسیله STC به راه افتاد. بین سالای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ هم، تعداد ۷۶ شبکهTDD-LTE در ۴۳ کشور راه اندازی شده و ۹۳ شبکه TDD-LTE در ۶۰ کشور هم در حال راه اندازیه که این، توجه به پیشرفت زیرساختای آی تی در کشور رو دوبرابر نمایان کرده.

مدیرعامل ایرانسل گفت: با فاصله بسیار کوتاهی از این روند جهانی، ایرانسل در سال ۲۰۱۵ پروانه راه اندازی شبکه سراسریTDD-LTE  رو گرفت و یه روز بعد این سرویس به صورت آزمایشی راه اندازی شد. الان و در سال ۲۰۱۶ هم اولین شبکه TDD-LTE در ایران به وسیله ایرانسل به صورت رسمی و تجاری راه اندازی می شه.

ایشون اضافه کرد: ایرانسل با رصد بازار و تشخیص درست نیازای واقعی مشترکان، خود رو مصمم به سرمایه گذاری بیشتر در شبکه پهن باند ایران می دونه و همزمان با گسترش نسل سوم و چهارم گوشی موبایل، پیشرفت اینترنت سریع خونگی رو هم در دستور کار خود قرار داده.

فناوریای FDDLTE و TDDLTE؛ اینترنت نسل چهار ثابت چیه و چه فرقی با اینترنت نسل چهار همراه داره؟

مدیرعامل ایرانسل در ادامه سخنان خود به بیان فرقای فناوریای اینترنت نسل چهارم ثابت و همراه پرداخت و گفت: فناوریای FDD-LTE و TDD-LTE دو استاندارد جور واجور فناوری نسل چهارم هستن که از جمله استانداردهای ۳GPP هستش.

ایشون اضافه کرد: فناوری نسل سه با معرفی HSDPA+ یا H+ تموم شد و اپراتورهای موبایل شروع به اجرا و تحقق نسل چهارم گوشی موبایل کردن تا بتونن سرعت به مراتب بالاتری رو واسه مشترکان خود جفت و جور کنن. فناوری نسل چهارم از دید سرعت یه شبکه محلی مجازی رو واسه مشترکان گوشی موبایل تحقق بخشیده که تجربه اتصال به اینترنت بسیار سریع واسه دسترسی به خدمات سه گانه دیتا، صوت و ویدیو رو جفت و جور می کنه. بر این پایه، شبکه LTE به شکلی طراحی شده که بتونه از هر دو نوع طیف فرکانسی برابر جهت فناوری دوپلکس تقسیم فرکانسی و طیف فرکانسی نامتقارن جهت تکنولوژی دوپلکس تقسیم وقتی استفاده کنه.

دزفولی گفت: استاندارد FDD-LTE از باند فرکانسی برابر استفاده می کنه که از پیشرفت شبکه نسل سه به وجود اومده و این در حالیه که استاندارد TDD-LTE از باند فرکانسی نامتقارن استفاده میکرد که از تکامل TD-SCDMA به وجود اومده.

ایشون اضافه کرد: شبکه TDD-LTE به باند فرکانسی برابر احتیاجی نداره چون ارسال و دریافت اطلاعات در همون کانال و در بازه های وقتی جور واجور اتفاق میفته. در حالی که شبکه FDD-LTE به باندهای فرکانسی متفاوتی جهت ارسال و دریافت اطلاعات هم اینکه باند محافظ میانی احتیاج داره. در TDDLTE شاید ظرفیت Uplink و Downlink با تغییر آرایش فریما عوض شه ولی در FDD-LTE براساس پهنای باند اختصاص یافته به اپراتورها، این ظرفیت ثابته.

مزیت TDD-LTE در مقایسه با فناوریای ثابت موجود

مدیرعامل ایرانسل به مزیتای نسل چهارم اینترنت خونگی در مقایسه با فناوریای قدیمی اشاره کرد و گفت: علاوه بر TDD-LTE، فناوریای اینترنت ثابت موجود شامل Dial-Up، DSL و WiMAX هستن. هر کدوم از این فناوریا به دلیل مشکلاتی از جمله سرعت خیلی کم، نیاز به به کار گیری خط تلفن ثابت، هزینه بالا به دلیل نیاز به پرداخت اشتراک اینترنت و هزینه خط تلفن مورد استفاده (در سرویس Dial-Up)، نیاز به ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه، نیاز به به کار گیری خط تلفن ثابت و بدون امکان جابجایی و محدود به مکان خاص (در سرویس DSL) و محدودیت سرعت و فناوری قدیمی (در سرویس WiMAX) به طور کامل پاسخگوی نیاز کاربران و مشترکان امروزی نیستن. این در حالیه که سرویس TDD-LTE، با دارا بودن ویژگیایی مثل توانایی استفاده در مکانای جور واجور، بدون نیاز به خط تلفن ثابت، راه اندازی سریع و پایداری بالا در آپلود و دانلود، تجربه سرعت بسیار بالاتری رو واسه کاربر به ارمغان می آورد.

مودمای داخلی و خارجی TDD-LTE ایرانسل

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به شکلای جور واجور مودمای TDD-LTE ایرانسل گفت: مشترکان می تونن از مودمای خاصی که واسه این منظور در نظر گرفته شده استفاده کنن.

ایشون اضافه کرد: این مودما دارای سیم کارت هستن و در دو نوع داخلی و خارجی ارائه شدن. مودمای داخلی (Indoor) واسه استفاده در منازل و شرکتا ارائه می شن و مودمای فضای خارجی (Outdoor) واسه سازمانای بزرگ، فضاهای عمومی و مجتمعای مسکونی قابل استفاده هستن.

بسته های خاص سرویس TDD-LTE

دزفولی گفت: پیش شماره ۰۹۴۱۱ واسه استفاده در شبکه TDD-LTE به کار میره و سیم کارتای خاص این سرویس، فقط جهت ثبت نام و شناسایی در شبکه به کار می رن و امکان استفاده جهت صحبت و فرستادن اس ام اس به وسیله اونا وجود نداره. مشترکان ایرانسل می تونن با به کار گیری بسته های تشویقی خاص یه ماه س، سه ماهه و ۶ ماهه و هرساله که واسه این سرویس در نظر گرفته شده از خدمات اون استفاده کنن.

مدیرعامل ایرانسل گفت: واسه خرید سرویس TDD-LTE، مشترکان ایرانسل می تونن به مراکز اختصاصی فروش و خدمات و یا نمایندگیای فروش و خدمات ایرانسل مراجعه کنن و یا به صورت غیرحضوری از راه تماس با شماره ۶۰۰ از خطوط ایرانسل یا ۰۹۳۶۶۰۰۰۰۰۰ از بقیه خطوط و هم از راه خرید اینترنتی دست به کار شن.

ایشون اضافه کرد: واسه جفت و جور بسته های خاص این سرویس هم مشترکان ایرانسل می تونن علاوه بر مراجعه حضوری به مراکز اختصاصی فروش و خدمات و هم نمایندگان فروش و خدمات ایرانسل در شهرهای تحت پوشش، به صورت غیرحضوری و از راه سایت رسمی ایرانسل به نشانی www.irancell.ir، برنامه کاربردی ایرانسل من (My Irancell) و کدهای دستوری USSD هم دست به کار شن.

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به پیشبینیا و آمادگی انجام شده واسه آخرین نسل اینترنت ثابت کشور TDD-LTE   در کشور گفت : ایرانسل در تلاشه تا این تکنولوژی رو در آخرً همزمان با هفته دولت مراکز استان باقی مونده دیگه هم به استفاده تجاری برسونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *