سایت علی بابا//پایان نامه به کارگیری بازار الکترونیکی

علی بابا

سایت علی‌بابا بر خلاف اسم فارسی که دارد یک سایت خارجی است که وابسته به شرکت Alibaba.com واقع در هنگ­کنگ چین است اما سرور آن در آمریکا قرار دارد. مجموعه کامل از شرکت­ها و محصولات آنها را در بردارد که قابلیت جستجو و تحقیق راجع به یک شرکت خاص و یا محصول خاص را به کاربران خود می‌دهد. جک ما[1] بنیانگذار سایت مشهور«علی بابا دات کام» این وب سایت را به عنوان جاده ابریشم دیجیتالی کشور چین در دهکده جهانی وب، به جهانیان شناسانده است. جک ما فعالیت خود را در این عرصه با طراحی و ایجاد وب­سایت­هایی برای شرکت­های بزرگ چینی آغاز کرد و نخستین فردی بود که در این کشور، ایده ایجاد سایت­های اینترنتی برای عرضه کالاها و خدمات را مطرح کرد و از آنجا که متوجه شد کاربران زیادی از این سایت­ها بازدید می کنند، سال 1999 شرکت علی بابا را با هدف توسعه خرید و فروش الکترونیکی در کشور چین و با راه اندازی سایت اینترنتی Alibaba.com بنیانگذاری کرد که در حال حاضر از طریق بیش از 76 میلیون عضو از 240 کشور در سطح دنیا به نیازهای کاربران پاسخ می­گوید (میرنظامی، 1384).

این سایت هم مثل اکثر سایت­های اینترنتی، دارای دو نوع سرویس پولی و رایگان می‌باشد که سرویس پولی آن که مبلغی در حدود ۳۵۰ دلار بابت عضویت یکساله در‌یافت می‌کند خدمات بسیار عالی را در اختیار قرار می‌دهد از جمله این خدمات ایجاد یک صفحه رایگان در روی سایت علی‌بابا است که در تمامی موتور‌های جستجو هم معرفی‌ می‌شود و می‌تواند همانند یک کاتالوگ تا ۳۰ محصول و تصویر آنها را در بر­بگیرد. همچنین آگهی Trade Lead خریداران را بصورت نامحدود در اختیار قرار می‌دهد. این سرویس برای فروشندگان کارآیی بسیار بالایی برخودار است و محصولات تولیدی و عرضه شده توسط شرکت را در صدر نتایج جستجوها قرار می‌دهد. اما سرویس رایگان این سایت بهترین سرویس را به خریداران ارائه می‌دهد. کاربران رایگان این سایت می‌توانند نام و مشخصات شرکت خود را و حتی‌ محصولات تولیدی خود را در این سایت معرفی کنند و تا تعدادی محدود از محصولات خود را همراه با عکس آنها در این سایت منتشر نمایند. آگهی فروش بدهند و یا آگهی خرید ارسال کنند (پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه،1392).

اما همانطور که گفته شد بهترین سرویس برای کاربران رایگان این سایت برای خرید است. وقتی یک آگهی برای خرید وارد این سایت می‌کنید آگهی شما در صفحات این سایت درج می‌شود و حتی در موتورهای جستجو نیز قابل جستجو است. این آگهی برای سایر اعضا که در زمینه کاری و صنعت مورد نظر شما فعالیت می‌کنند فرستاده می‌شود و چندی نمی‌گذرد که میل باکس شما پر از پیام­هایی می‌شود که فروشندگان برای شما فرستاده اند. خاصیت این پیامها این است که فرستندگان آن به آدرس پست الکترونیکی شما دسترسی ندارند و از طریق سایت علی‌بابا باید با شما تماس بگیرند بنابر این میل باکس شما از پیامهای ناخواسته و اسپام دور خواهد ماند. اما اگر شما بخواهید با آن فروشنده خاص تماس بگیرید این کار به راحتی امکان پذیر است زیرا اطلاعات کامل او از قبیل آدرس، شماره تلفن و فاکس و آدرس پست الکترونیکی او هم همراه پیغام برای شما ارسال می‌شود (میرنظامی، 1384).

[1] Jack Ma