اژدهای دریایی یاقوتی برای نخستین بار در طبیعت رویت شد

اژدهای دریایی یاقوتی (Ruby Seadragon / Phyllopteryx dewysea) موجودی خجالتی و همیشهً در حال گریزه. در واقع، این ماهی به اندازه ای فریبکاره که تا قبل از ماه فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی، هیچکی از وجود اون خبر نداشت و همون زمان هم، محققان با پیدا کردن نمونه های بافت بدن ایشون به وجودش فهمیدن. طی دو سال گذشته، محققان به سختی در تلاش بودن تا نمونه ای زنده از این حیوان رو پیدا کنن.

به لطف دستگاهی که به صورت کنترل از راه دور، زیر دریا هدایت می شه، محققان تونسته ان اژدهای دریایی یاقوتی رو در آبای نزدیک استرالیای غربی پیدا کنن. در آوریل ۲۰۱۶، این تیم محققان تونست دو اژدهای دریایی یاقوتی رو به مدت نیم ساعت زیر نظر داشته باشه و یافته های یافته های اونا، تازگیا در ژورنال BioMed Central انتشار پیدا کرده.

rubyseadragon2

اژدهای دریایی یاقوتی، سومین گونه از اژدهایان دریایی شناخته شده هستش و با دو گونه قبلی، یعنی اژدهای دریایی علفی و برگدار فرق داره. مهم ترین فرق این جور، در محل زندگی اش ظاهر می شه که اصلی ترین دلیل نبود کشف اونم بوده. در حالی که اژدهایان علفی و برگدار در عمق ۱ الی ۵۰ متری آب سکنی انتخاب می کنن، گونه یاقوتی آبایی با عمق بیشتر از ۵۰ متر رو به عنوان محل زندگی ایده آل خود انتخاب می کنه که از دسترس غواصان خارجه.

علاوه بر این، گونه یاقوتی عمر کمتری هم نسبت به اژدهایان دریایی علفی و برگدار داره. محققان فهمیدن که اژدهای دریایی یاقوتی، رنگ قرمز بسیار تیره ای داره و از اون جایی که رنگ قرمز، خوب از اعماق اقیانوس مشاهده نمی شه، به استتار هرچه بهتر این جور کمک کرده. علاوه بر این، طیف رنگ قرمز اژدهای دریایی مورد اشاره، تموم رنگای دیگه رو هم جذب می کنه.

اولین نمونه بافت به دست اومده از اژدهای دریایی یاقوتی به سال ۲۰۰۷ برمیگرده؛ یعنی وقتی که محققان قبل از انتقال نمونه به موزه استرالیای غربی، از اون عکس ورداری کردن. در تصاویر، نبود وجود زائدهای علفی که به اژدهایان دریایی در استتار کمک می کرد، توجه ها رو به خود جلب کرد. تیم محققان مطمئن نبودن که این زائده قبل از تصویربرداری از بین رفته یا خیر؛ اما بعداً مشخص شد که اژدهای دریایی یاقوتی، اندامی به طور کامل عریان داره.

با این همه، گونه یاقوتی از نظر چگونگی حمله به شکارهای خود و هم اندازه اندام خیلی فرقی با گونه های دیگه نداره. طول گونه یاقوتی در نمونه ابتدایی، به ۲۳ الی ۲۵ سانتی متر می رسید و این طول واسه گونه برگدار و علفی به ترتیب با ۳۵ سانتی متر و ۴۶ سانتی متر برابری می کنه.

شاید مهم ترین نکته درباره گونه یاقوتی اون باشه که این ماهی از دمی بلند استفاده کرده و می تونه هنگام روبرو شدن با امواج آب، به دور آشیا پیچیده و از کشیده شدن به جهات جور واجور جلوگیری کنه. محققان هنوز در تلاش هستن که دریابند گونه یاقوتی قادر به رسیدن به اینجور قابلیتی بوده یا گونه های دیگه، اونو از دست دادن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *