آیا تلگرام های غیر رسمی در پانزدهم شهریور ماه فیلتر می‌شوند؟

با فیلتر شدن تلگرام در اول اردیبهشت ماه، زمزمه ها واسه برنامه های جانشین این برنامه هم بالا گرفت و هرکی به ظن خود، حدس و فکرایی می زد. قبلا هم این اتفاق واسه وایبر و یا ویچت اتفاق افتاده بود و کوچ کاربران ایرونی از یه برنامه و یا از شبکه اجتماعی به یه پلتفرم دیگه، موضوع دور از ذهنی نبود. در همون حال و احوال، موضوع پیام رسانای بومی مطرح شد و چند نمونه از اونا با پشتوانه های الهی و مالی روی کار اومدن و پیشنهادات و انتقادات زیادی نسبت به اونا از طرف کارشناسان امر وارد شد.

چند پیام رسان از جمله ویسپی، بیسفون، گپ، آی گپ و سروش به عنوان بازیگران اصلی این بخش مطرح شده و پس از اونا دو نام ایتا و بله هم به این گروه اضافه شد تا کاربران ایرونی بتونن از بین ۷ پیام رسان بومی، انتخاب خودشون رو داشته باشن. وامای ۵ میلیارد تومانی به بعضی از این پیام رسانا اختصاص داده شد و بحث اعتمادسازی بین کاربران بالا گرفت و بعضیا از این مجموعه ها ادعا کردن که میلیونا کاربر رو جذب کردن. با این وجود، کاربران به جای اینکه این مدلای بومی رو ترجیح بدن، بیشتر به سمت نسخه های غیر رسمی تلگرام رفتن که با هماهنگیایی بازم دسترسی به اونا ممکن بود.

تلگرام طلایی و هاتگرام بخت و اقبال بیشتری نسبت به بقیه کلاینتای غیر رسمی داشتن و بنا به شنیده ها تا به امروز بیشتر از ۳۰ میلیون کاربر رو در درون سامانه خود جای دادن. پشت این برنامه ها نام شرکتی به اسم سرزمین راه حل هوشمند قرار گرفته ولی خیلی از کارشناسان از دور زدن فیلترینگ اون و غربال کردن محتوای داخل تلگرام به وسیله این سامانه ها، انتقاد دارن.

با اینکه مسئولیت فیلتر نشدن این دو اپلیکیشن غیر رسمی، از طرف نهادی پذیرفته نشده اما حالا وزیر ارتباطات عنوان می کنه تصمیم گیرنده در مورد این مسئله، مرکز ملی فضای مجازیه. از طرفی در روزای گذشته چند مدیر پیام رسانای بومی در گفتگو با دیجیاتو اقرار داشتن که پشت ماجرای نبود فیلترینگ تلگرام طلایی و هاتگرام، وزارت ارتباطات نیستش و دیگه بخشای حاکمیت بیشتر در ماجرا دخالت دارن.

در آخر تا امروز هویت افراد پشت پرده این دو کلاینت بازم مسکوت باقی مونده و به جز چند مصاحبه کوتاه خبری بدون نام، چیزی از مدیریت این مجموعه ها به بیرون درز پیدا نکرده. البته باید گفت که هم وزیر ارتباطات و هم مرکز ماهر درباره به کار گیری این پیام رسانا هشدارهایی دادن و به ناایمن بودن اونا تاکید داشتن و این موضوع به وسیله کارشناسان این بخش بررسی شد.

یه چند وقت پیش بود که در آخر شورای عالی فضای مجازی نسبت به این برنامه ها عکس العمل نشون داد و به طور رسمی اعلام کرد که باید تا ۱۵ شهریورماه، همه شون تعیین تکلیف شن. «ابوالحسن فیروزآبادی» در الکامپ امسال در جمع خبرنگاران گفت: «به نسخه های داخلی تلگرام هم تا ۱۵ شهریور مهلت داده شده که ۱۰۰ درصد بومی شن.»

با این حال شنیدهای دیجیاتو حکایت از این داره که با نزدیک شدن به روز موعدی که شورای عالی فضای مجازی از اون صحبت به میان آورده بود، این اتفاق فعلا رخ نمی ده و شایدً فرجه ای چند ماهه به کلاینتای غیر رسمی تلگرام داده می شه؛ اتفاقی که دقیقاً مشخص نیس به نفع کی میشه چون از یه سو امنیت کاربران در خطره و از طرف دیگه، پیام رسانای بومی با اینحال نسخه ها کاربری جذب نمی کنن. با این حال گمانه زنیا رو اینه که به دلیل نبود موفقیت آنچنانی پیام رسانای بومی و نبود کاربران چند ده میلیونی در اونا، فعلا صلاح به ادامه فعالیت بعضی تلگرامای فیلتر نشده دونسته شده.

پیام رسانای بومی بازم در تلاش واسه جذب کاربر هستن و بازی رو تا اندازه ای به تلگرامای غیر رسمی باخته ان. وزیر ارتباطات هم یه چند وقت پیش تصمیم پایانی واسه این دو اپلیکیشن رو به شرط تصمیم شورای ملی فضای مجازی دونست و تاکید کرد که وزارت ارتباطات بازم در موضوع نقشی نداره، البته حدسا و گمانهایی رو بعضی خبرگزاریا منتشر کردن که سرورهای این دو اپلیکیشن در ساختمون دیگری از وزارتخانه قرار داره ولی تموم این موضوعات مثل تصمیم حاکمیت بر نبود فیلترینگ کلاینتای غیر رسمی و مکان سرورهای اونا همه براساس فکر بوده و هنوز به وسیله هیچ فرد مسئولی تایید نشده ان.

تلگرامای غیر رسمی از امنیت کافی بهره مند نیستن و تازگیا یه مدل دیگه با نام تلگرام ضد فیلتر با لوگوی تلگرام ایکس هم دست به دست می چرخه که طبق تحقیقات دیجیاتو، بازم کار دیگری از گروه سرزمین راه حل هوشمنده. دلیل تعدد شکلای جور واجور تلگرامای غیررسمی به وسیله این شرکت هنوز مشخص نیس و هیچ مقامی تا به امروز درباره هویت این شرکت لب به سخن نگشودهه. به نظر می رسه ماجرای این نوع از تلگراما سر درازی داره و باید در ماه های آینده سرنوشت پایانی اونا رو ناظر بود، نه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *