افزایش دوبرابری قیمت کالاهای سخت‌افزاری با بخشنامه جدید دولت

افزایش دوبرابری قیمت کالاهای سخت‌افزاری با بخشنامه جدید دولت

خیلی از فعالان بخش فناوری باور دارن که وضعیت بی نظم بازار فعلی این صنف، یه وضعیت بی سابقه س. اونا باور دارن که هم اندازه ارز نوسان شدیدی پیدا کرده و هم اینکه اصلا ارزی حتی با قیمت آزاد و بالا وجود نداره که بشه از اون در بازار استفاده کرد. در جلسه امروز سازمان نظام صنفی با اصحاب رسانه هم اعضای کمیسیون سخت افزار ضمن تاکید به مشکلات ارزی موجود در بازار به انتقاد از تصمیمات دولت و مخصوصا بخشنامه جدیدی واسه واردکنندگان پرداختن. بخشنامه ای که براساس اون واردکنندگان باید مابه التفاوت قیمت ارز بازار ثانویه و ارز تخصیص شده به اونا که حدود چهار هزار تومنه رو به دولت بپردازند.

«احسان بیات» عضو کمیسیون سخت افزار نصر عقیده داره که با بخشنامه جدید دولت قیمت جنسا دو برابر می شه:

«این باعث دو برابری قیمت جنسا و هم اینکه زیان هنگفت واسه شرکت هاییه که اجناسشان رو پیش فروش کردن. ضمن اینکه اعتماد شرکتا به دولت به طور کامل از بین رفته. در آخر به نظرم ۵۰ درصد شرکتا هم به تعطیلی کشانده می شن و کاهش نیروی زیادی رو تماشاگر هستیم.»

اونم اینکه به موضوع احتکار پرداخت و تاکید کرد که احتکار در بین فعالین صنف یه جور خودکشیه و اعرابی از معنا نداره:

«احتکار در بعضی بازارها شاید معنا داشته باشه ولی فعالان ما شده به ضرر جنس خود رو فروخته ان تا گردش مالی داشته باشن. ما نمی تونیم اجناسی رو که قدیمی می شن و در چرخه سرعت تکنولوژی هستن احتکار کنیم.»

اون در جواب به دیجیاتو درباره نیاز بازار به تعداد لپتاپ در کشور آمار خیلی مهمی رو نشون داد و خبر داد که نزدیک به دو ماهه حتی یه دستگاه لپ تاپ از مبادی قانون وارد کشور نشده:

«نیاز بازار لپ تاپ در کشور بعد از رشد خرید گوشیای هوشمند در سال ۹۳ کم شد اما بازم کشور به ۵۰ هزار دستگاه لپ تاپ در ماه نیاز داره. ولی در دو ماه گذشته یه عدد لپ تاپ هم وارد کشور نشده. فروش لپ تاپ در ماه در بین فعالان بازار هم به ده هزار عدد در ماه رسیده ولی وقتی اجناس تموم شه چه؟ ضمن اینکه واردکنندگان اعتماد ندارن تا جنسای جدید وارد کنن.»

آزاد معروفی رییس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی هم با اعتراض نسبت به سیاستای دولت، اعلام کرد که معاون اول رییس جمهوری در فروردین ماه صحبتی رو درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد که از پایه غلط بوده:

«مگه تحریما در سالای گذشته وجود نداشته که الان شرایط به این شکل شده؟ ایران با تحریما قبلا هم روبرو شده و این موضوع موضوع خیلی تازه ای نیس ولی اشتباه اینجاس که برخورد با اون در دولت فعلی درست انجام نشده. تصمیم اشتباهی در فروردین ماه در پیش گرفته شده که در مرداد ماه به جای بهبود اون، تصمیم غلط دیگری گرفته می شه. رانت موجود در بازار فعلی از دلیل همین تصمیمات غلط دولته و بعضیا که این وسط رانت کردن رو نباید به تموم اصناف گسترش داده داد.»

حمید توسلی دیگه عضو کمیسیون سخت افزار که قبلا در گفتگو با دیجیاتو از ناکارآمادی سامانه نیما گفته بود، ضمن تاکید دوباره بر این موضوع پیش بینی خود رو از آینده اینجور اعلام کرد:

«واردکنندگان ضمانت اسمای بانکی گذاشته ان و حالا با این بخشنامه ها و دستورات، اثرات خود تحریمی شدیدی رو خودمون آفریدیم. شرکتای کوچیک و بزرگ با استناد به حرف معاون اول ریاست جمهوری بازم کارشون رو ادامه دادن و الان با بعضی سیاستای غلط، به جربزه میشه گفت خیلی از شرکتا قادر به ادامه فعالیت نیستن. بی توجهی دولت به بخش IT جای تعجب داره. بخشنامه صادر شده خلاف تعهد و قول دولته و تکلیف هیچ شرکتی که با اندازه قبلی برنامه ریزی کرده مشخص نیس. بازار شدیدا از کمبود کالا رنج می بره و نمیدونم بعد از اعمال تحریمای ثانویه در آبان ماه این شرایط به کجا می رسه.»

مدیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *