از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟

 

دروغ گفتن یکی از عادتای رفتاری ناپسندیه که به اعتبار افراد خدشه وارد می کنه. شک نداشته باشین هیچکی دوست نداره فریب بخورد، اما خیلی از دروغگوها اینقدر در دروغگویی مهارت دارن که به سختی می شه مچ شون رو گرفت. با این حال، وقتی کسی یک مشت چرند و پرند سرهم می کنه، نشونه هایی در رفتارش بروز می کنن که نشون دهنده دروغ گفتن هستن و اگه به اندازه کافی دقیق باشین، می تونین با شناسایی این نشونها به دروغ گفتن طرف مقابل پی ببرین. در این مقاله می خوایم در مورد راه حلی صحبت کنیم که فرآیند شناسایی آدمای دروغگو رو آسون تر می کنه.۱. قبل از هر چیزی در مورد شخص مورد نظر تحقیق کنین

قبل از روز ملاقات، در مورد طرف مقابل تحقیق کنین. مثلا می تونین به صفحات اجتماعی شخص مورد نظر سر بزنین. سعی کنین به دنبال اطلاعات بی ارزش ای بگردید که بعیده طرف مقابل درباره ی شون دروغ بگه. حتی اطلاعات خیلی آسون مثل اینکه شخص مورد نظر آخرین بار به کجا سفر کرده، به دردتون می خوره. بعد، به دنبال اطلاعاتی بگردید که طرف مقابل شاید از صحبت کردن درباره ی شون احساس راحتی نخواهد کرد.۲. سر صحبت رو با موضوعات سرگرم کننده باز کنین

وقتی سوالی می پرسین که خودتون از قبل جواب درستش رو میدونید، به زبون بدن اون دقت کنین. مثلا با اینکه میدونید طرف مقابل همین چند هفته پیش به فلان کشور سفر کرده (شاید از روی عکسایی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته فهمیده باشین)، باز می تونین از قصد بپرسید «تعطیلات کجا رفته بودی؟» تا ببینین چه جوابی می ده. اگه راستش رو گفت اما حالتش ناآرام و مضطرب بود، بدونین که این حالتش به دلیل دروغ گفتن نیس، بلکه فقط احساس راحتی نمی کنه. در این مرحله، از روی چند نشونه زیر هم می تونین اطلاعات مفیدی کسب کنین.

حرکات چشما

معمولا گفته می شه فردی که موقع صحبت به گوشه طرف راستِ بالا یا گوشه طرف چپِ بالا نگاه می کنه، حرفش راست نیس. پس رابطه چشمی رو فراموش نکنین. کارشناسان زبون بدن فکر می کنن نگاه آدمای دروغگو خیلی وقتا به طرف نزدیک ترین خروجی مایل می شه، چون که به خاطر دروغ گفتن دچار استرس می شن و از نگاه روانی دل شون می خواد پا به فرار بذارن. اینجور افرادی ممکنه به دلیل اینکه منتظرند زودتر خلاص شن، همیشه به ساعت شون نگاه کنن.

خشکی گلو

معمولا گفته می شه آدمای دروغگو قبل اینکه شروع به صحبت کنن، گلوی خود رو صاف می کنن، چون که گلوی شون به دلیل جمله استرس خشک می شه. در این حالت، رطوبتی که به طور طبیعی در گلو هست، به شکل عرق به سطح پوست راه پیدا می کنه و موجب خشکی گلو می شه. دروغگوها دقیقا واسه همین خشکی گلو، آب دهن شون رو به سختی قورت میدن و دچار حالت پرش سیبک گلو می شن.

مطلب مرتبط :   از بین بردن جای جوش؛ ۱۴ ماده طبیعی که صورت شما را پاکسازی می‌کند

طرز نشستن

به گفته کارشناسان زبون بدن، آدمای دروغگو بیشتر عادت دارن بدن خود رو کمی به طرف عقب مایل کنن تا فاصله شون با طرف مقابل حفظ شه. این طرز نشستن نشونه اضطرابه. دروغگوها چون خودشون میدونن که روراست نیستن، می ترسن که طرف مقابل مچ شون رو بگیره و دست شون رو شه.

رفتارهای غیرکلامی علیرغم اطلاعاتی که در اختیارتون قرار میدن، شاخصهای مطمئنی واسه امتحان راستی افراد نیستن. به بیان دیگر، رابطه زبون بدن با دروغ گفتن نسبی بوده و همیشه ملاک مناسبی واسه امتحان راستی نیس. شاید خیلی از آدما موقع صحبت کردن مثلا به گوشه طرف راستِ بالا نگاه کنن، اما نه به دلیل دروغ گفتن، بلکه به دلیل اینکه هول کردن یا دست پاچه شدن. پس یادتون باشه علائم استرس در زبون بدن همیشه نشونه دروغ گفتن نیستن و لازمه بتونین استرس به دلیل دروغ گفتن رو از بقیه استرسا تشخیص بدین.

۳. کم کم شعله رو زیاد کنین

در این مرحله، سعی کنین بحث رو کم کم به موضوعاتی بکشونین که احتمال میدید طرف مقابل درباره ی شون دروغ بگه. مثلا اگه از کسب وکار این فرد اطلاعاتی کسب کردین و میدونید که اطلاعات تون موثقه، درباره ی کسب وکارش بپرسید تا ببینین چه جوابی می ده. در صورتی که طرف مقابل درباره ی کسب وکارش دروغ گفت، به تغییراتی که در لحن صدا و حرکاتش بین دروغ گفتن ایجاد می شه، دقت کنین.۴. حالا وقتشه که اصل مطلب رو سوال کنین

تا به این مرحله حتما دست تون اومده که شخص مورد نظر وقتی راست می گه، زبون بدن و طرز صحبتش چه شکلی می شه. حالا وقتشه به سراغ سوالاتی برید که جواب شون رو نمی دونین. حالا می تونین با مراجعه به اطلاعاتی که در مورد رفتار این شخص به دست آورده اید، تا حدودی به میزان صداقتش در جوابگویی پی ببرین.

۵. یک سوال تکراری رو به سه شکل مختلف بپرسید

هر وقت فکر کردین طرف مقابل تون راستش رو نگفته، سوال تون رو سه دفعه، اما هر بار به شکلی متفاوت، مطرح کنین. در لا به لای جوابای طرف مقابل به دنبال پیدا کردن اختلاف و ناهماهنگی نباشید، بلکه برعکس، به دنبال شباهتا بگردید. مثلا ببنید چیزی که هر بار در جواب سوال تکراری تون می گه، مثل یک متن از پیش آماده شده؟ هر بار از جملات تکراری و حساب شده استفاده می کنه؟ اگه احساس کردین طرف مقابل تون جملات تکراریِ از پیش آماده شده تحویل تون می ده، می تونین حدس بزنین که روراست نیس یا شاید دلش نمی خواد همه چیز رو بگه. سیاستمدارها هم وقتی قصد ندارن همه حقایق رو معلوم کنن، دقیقا همین شکلی جواب میدن.

مطلب مرتبط :   ازدواج با افراد خودشیفته چه معایبی دارد؟۶. به سرعت جوابگویی طرف مقابل تون دقت کنین

دقت کنین طرف مقابل چقدر سریع به سوالات تون جواب می ده. مثلا ببینین وقتی سوال می پرسین، بی اینکه فکر کنه جواب می ده؟ جوابای شتاب زده ممکنه نشونه دروغ گفتن باشن. نوجوانی رو تصور کنین که دیر از مدرسه برگشته و والدینش دلیل تأخیرش رو جویا شدن. اگه این نوجوون فورا بی اینکه فکر کنه، در جواب والدینش بگه که مثلا کلاس تقویتی داشته، میشه اینطور فرض کرد که جواب اینجور سوالی رو از قبل آماده کرده و داستانی که به هم بافته ساختگیه.۷. یک جفت چشم و گوش اضافه قرض بگیرین

اگه امکانش رو داشتین، از شخص دیگری هم بخواهید که در نزدیکی تون حضور داشته باشه و حرکات و رفتار طرف مقابل رو زیر نظر بگیره. این شخص می تونه در میز بغل دستی تون بنشیند و وانمود کنه که دوست یا همکارتانه. درست مثل آدمی که یک جفت چشم و گوش اضافه قرض گرفته باشه، این شخص کمک تون می کنن که آزمایش دقیق تری انجام بدین. یادتون باشه فردی که طرف صحبت تونه، خیلی زود وقتی وارد بحث شدید، فراموش می کنن که شخص سومی هم در محل حضور داره. در این شرایط، نیروی کمکی تون می تونه روی حرکات و رفتار طرف مقابل دقیق شه و شاید به نکاتی توجه کنه که شاید از دید خودتون مخفی خواهند موند. مثلا وقتی به حرکات چشم طرف مقابل نگاه می کنین، ممکنه متوجه نشید که این شخص با نوک پا آهسته به زمین ضربه می زنه.

با این ۷ قدم می تونین در مورد راستی افراد به نتیجه گیری مطمئن تری برسین. شک نداشته باشین دوست ندارین با فردی وارد رابطه شید که به دروغ گفتن عادت داره، اما از طرفی هم دل تون نمی خواد فرصت رابطه ای رو که پتانسیل موفقیت داره، فقط به دلیل اشتباه در امتحان راستی طرف مقابل از دست بدین. پس یک بار دیگر یادآور می شیم که هر تغییری در حرکات چشم یا لحن صدا و کلا زبون بدن نشونه دروغ گفتن نیس. اما می تونین با راه حلی که گفتیم، مثلا پرسیدن سوالاتی که جواب شون رو میدونید، تا حدودی به چگونگی رفتار فرد بین راستگویی یا دروغگویی پی ببرین.

.com4000تومان