از شیر گرفتن کودک با ۹ توصیه برای آرامش مادر و کودک

 

خیلی از مادران در زمان شیردهی به دنبال راه مناسبی هستن تا کودک شون رو از شیر بگیرن یا تعداد دفعات شیردهی رو کم کنن. به طورکلی از شیر گرفتن کودک، به ویژه در مورد کودکانی که به مدت طولانی از شیر مادر تغذیه می کنن، کاری زمان بر هستش. استفاده از روشای زیر واسه از شیر گرفتن کودک کمک می کنه تا بی ایجاد استرس و نگرانی واسه مادر و کودک، این روند خیلی آسون انجام شه.

 

 • تغذیه کودکان بیش فعال چیجوری باید باشه؟
 • تغذیه در زمان بارداری؛ چیزی که کودک شما به اون نیاز داره
 • نکاتی که درباره ورزش کودکان باید بدونین

۱. چه زمانی باید کودک رو از شیر گرفت

از شیر گرفتن کودک می تونه هم واسه مادر و هم کودک روندی طولانی و سخت باشه. داشتن برنامه ای دقیق واسه از شیر گرفتن کودک خیلی مهمه.

روند شیردهی یا توقف اون نباید به زور اتفاق بیفته و در هر دو مورد، مادر باید آمادگی لازم و کافی داشته باشه. بااین حال، دستورالعملی کلی و آسون هست که به مادران کمک می کنه در این مورد بهتر تصمیم بگیرن.

دستورالعملای پزشکی پیشنهاد می کنن که نوزادان تا ۶ ماه اول زندگی خود، فقط باید از شیر مادر تغذیه کنن. بعد از ۶ ماهگی علاوه بر شیر مادر میشه از غذاهای جامد واسه تغذیه کودک استفاده کرد و پس از اون به مدت یک سال یا هر زمانی که مادر و کودک تمایل دارن شیردهی مادر می تونه ادامه داشته باشه.نوزادان بعد از یک سالگی، از شیر مادر به عنوان غذای مکمل و منبع آسون انرژی تغذیه می کنن. علاوه بر اون این منبع مهم تغذیه می تونه از دستگاه ایمنی کودک محافظت کنه.

بعضی مواقع خانوما به دلیل احساس درد یا ورم در سینه، فشار اجتماعی یا ترس از اینکه کودک به اندازه کافی شیر نمی خورد، تصمیم می گیرن شیردهی رو متوقف کنن اما درصورتی که تمایل به ادامه شیردهی دارن، بهتره تا این مورد با دکتر یا متخصص کودک مشورت کنن.

۲. از تغذیه ی مناسب واسه کودک استفاده کنین

خانومایی که کودکان زیر یک سال خود رو از شیر می گیرن، باید از شیرخشک یا شیر یک خانوم دیگر واسه تغذیه نوزاد استفاده کنن.

کودکان بزرگ تر از ۶ ماه بازم به تغذیه با شیرخشک یا شیر خانوم دیگر نیاز دارن، اما می تونن در کنار اون از غذاهای جامد مناسب با سن خود تغذیه کنن. کودکان زیر یک سال اصلا نباید از شیر گاو، شیر سویا یا هر نوع محصول مثل دیگر استفاده کنن.

نوزادانی که غذای جامد می خورند، باید میزان مناسبی از پروتئین، آهن و بقیه مواد مغذی دریافت کنن. والدینی که در این مورد نگران هستن می تونن در مورد تغذیه و میزان کالری دریافتی کودک با دکتر متخصص کودکان مشورت کنن.

ممکنه بعضی کودکان به طورمعمول به اندازه کافی آهن و ویتامین D دریافت نکنن و واسه جبران به مولتی ویتامین و بقیه مکملای غذایی نیاز داشته باشن.۳. عوامل استرس زا رو از خود دور کنین

مطلب مرتبط :   از بین بردن سوسک با ۵ روش ساده و بسیار مؤثر

بعضی از کودکان خیلی زود از شیر گرفته می شن اما واسه بقیه این طور نیس. داشتن یک برنامه مناسب واسه تغییر تغذیه ی کودک باعث می شه که آسون تر کودک رو از شیر بگیرین. هرچقدر این تغییر تغذیه آروم تر اتفاق بیفته، مادر و کودک استرس کمتری دارن.

زمانایی که استرس کمتری دارین واسه از شیر گرفتن کودک مناسب تر هستن.

سعی کنین در این مواقع زمان بیشتری رو با کودک سپری کنین. بعضی وقتا هنگامی که کودکان از شیر گرفته می شن، دچار استرس می شن و بیشتر به مادر خود می چسبن.

والدین باید واسه از شیر گرفتن کودک برنامه یک یا چند هفته ای داشته باشن و اگه کودک این روند رو خوب قبول کرد، اونو ادامه بدین.۴. از شیر گرفتن در شب

زمانی که کودکان بین ۶ ماهگی تا یک سالگی قرار دارن، معمولا شبا کمتر از شیر مادر تغذیه می کنن. این روند «از شیر گرفتن شبونه» نامیده می شه و به مادر این فرصت رو می ده تا مقدار بیشتری استراحت کنه و در طول روز بهتر فعالیت هاش رو بکنه. مادران می تونن از همین زمان واسه از شیر گرفتن کودک استفاده کنن.

۵. کم کم تعداد دفعات شیردهی رو کم کنین

توقف یک باره ی شیردهی خیلی وسوسه انگیزه، اما این کار می تونه باعث ورم و درد سینه و ناراحتیای روحی واسه مادر و کودک شه، اما بهترین روش اینه که به آرامی تعداد دفعات شیردهی رو طی چند هفته کم کنین.

می تونین این کاهش دفعات رو با وعدهایی که واسه کودک خیلی مهم نیس یا میزان کمی شیر می خوره، شروع کنین.

چند روز کودک رو به همین مرحله عادت بدین و بعد وعده ی بعدی رو کم کنین. این کار رو تا جایی ادامه بدین تا در آخر تموم وعدهای شیردهی متوقف شه.

۶. از شیردوش استفاده کنین

استفاده از شیردوش می تونه خیلی از ناراحتیای مربوط به از شیر گرفتن کودک رو کم کنه. بهتره که در هر وعده مقدار کمی شیر بدوشید، تا از تولید بیشتر شیر جلوگیری کنین.

مراحل شیردهی از قانون عرضه و خواسته پیروی می کنه. زمانی که کودک میزان زیادی شیر می خوره یا مادری به طور منظم شیر خود رو می دوشد، بدنش روند تولید شیر رو ادامه میده. هرچقدر کودک شیر کمتری بخورد، مادر شیر کمتری تولید می کنه. بااین حال، خیلی از زنان در این زمان در بدن شون احساس ورم یا ناراحتی می کنن.

یکی از این روش ها واسه کم کردن این ناراحتی دوشیدن مقداری از شیره. از دوشیدن مقدار زیادی شیر خودداری کنین، چون در این صورت مقدار تولید شیر بیشتر می شه. بهتره ۲ تا ۳ دقیقه یا تا زمانی که دردی ندارین، شیر خود رو بدوشید.

خانومایی که در روند گرفتن شیر از کودک شون هستن می تونن از همین شیر دوشیده شده واسه وعده ی بعدی شیردهی نوزاد استفاده کنن. استفاده از شیر دوشیده به جای شیردهی از سینه باعث می شه تا تولید شیر به سرعت کاهش پیدا کنه.

۷. درمان ورم سینه

درصورتی که استفاده از شیردوش فایده ای نداشت، خانومای شیرده می تونن از روشای دیگری واسه رفع ناراحتی سینه استفاده کنن.

مطلب مرتبط :   از آتنا” تا بنیتا”، الفبای تلخ کودک آزاری در این سرزمین…

هم استفاده از شیردوش و هم شیردهی هردو می تونن میزان تولید شیر رو افزایش دن، می تونن ناراحتی رو بیشتر کنه و روند از شیر گرفتن کودک رو طولانی تر کنن.

استفاده از روشای زیر می تونه واسه کاهش ناراحتیا مناسب باشه

 • استفاده از برگ کلم واسه سینه، برگای سرد می تونه واسه ورم مناسب باشه؛
 • از داروهای ضدالتهابیِ غیراستروئیدی واسه کاهش درد استفاده کنین؛
 • قبل از شیردهی از کمپرس گرم یا حموم داغ استفاده کنین؛
 • قبل از شیردهی از کمپرس سرد (مثلا نخودفرنگی یخ زده) استفاده کنین؛
 • با مشورت و تشخیص دکتر می تونین از قرصای ضد بارداری استفاده کنین. تولید شیر در بعضی از خانومایی که قرصای ضدبارداری مصرف می کنن کاهش پیدا میکنه و ناراحتیایی حاصل از گرفتن کودک از شیر کم میشه؛
 • سینه ی خود رو ماساژ بدین تا خطر بسته شدن مجاری شیری کم بشه؛
 • زمانی که سینه سنگین می شه از سینه بندهای حمایتی استفاده کنین. محکم بستن سینه می تونه میزان درد رو بیشتر کنه و باعث نا آرومی سینه شه.

۸. نشونه های مشکل رو بشناسید

از شیر گرفتن کودک می تونه استرس زا باشه و در موارد نادری احتمال خطر هست. نا آرومی سینه و سوتغذیه کودک، دو خطر راحت ی از شیر گرفتن کودکه.

در این مواقع بعضی از مادران دچار افسردگی یا استرس می شن و بعضی از نوزادان سعی می کنن تا بی تغذیه با شیر مادر خودشون رو آرامش دن.در صورت مشاهده موارد زیر حتما دکتر خود رو مطلع کنین

 • ایجاد تب در مادر؛
 • سینهای مادر متورم، قرمز و داغ شن؛
 • ترشحات سبزرنگ یا بدبو از سینه؛
 • مادر علائم افسرگی یا علائم استرس داشته باشه؛
 • پوشک کودک کمتر خیس یا کثیف شه؛
 • تغییر مشخصی در الگوی خواب کودک ایجاد شده باشه و به مدت طولانی، در حدود یک یا دو هفته ادامه داشته باشه.

۹. آرامش کودک رو حفظ کنین

شیر مادر چیزی بیشتر از یک منبع تغذیه ایه. زمانی که کودک دچار استرس یا ترس می شه، شیر مادر می تونه منبعی واسه ایجاد حس آرامش باشه. خیلی از کودکان درحالی که شیر می خورند به خواب می رن.

موارد زیر کمک می کنه تا زمانی که کودک رو از شیر می گیرین، حس آرامش رو در اون بسازین

 • رابطه پوستی با کودک رو حفظ کنین؛
 • به کودک آرامش بدین؛
 • با کودک بازی کنین، براش آواز بخونین و اونو بیرون ببرین؛
 • کودک رو در آغوش بگیرین و به آرامی تکان بدین؛
 • درصورتی که کودک دندان درآوردهه می تونین حلقه های لاستیکی مخصوص گاز گرفتن رو در فریزر سرد کنین و به کودک بدین؛
 • روش جدیدی واسه خواباندن کودک پیدا کنین تا کودک خیلی آسون به خواب برود.

می تونین از آدما دیگر یا مراقب واسه آروم کردن کودک استفاده کنین. زمانی که نوزادان از شیر گرفته می شن، ممکنه خیلی سعی کنن تا از شیر مادر تغذیه کنن. در این مواقع اجازه بدین تا فرد دیگری به کودک غذا بده یا اونو آروم کنه؛ این روش می تونه به طور روشن موجب کاهش استرس مادروپدر شه.

مادران باید در مقابل نوزادی که تمایلی نداره از شیر گرفته شه صبور باشن. ممکنه در مراحل راحت ی رشد کودک اختلالی ایجاد شه، کودک مضطرب شه، به مادر بچسبد یا بیش ازحد عادی گریه کنه، اما بعد از گذشت چند هفته، این موضوع بهبود پیدا میکنه.