از بین بردن پلاک دندان با ۹ ماده طبیعی و موثر خانگی

 

پلاک دندان لایه نرم و چسبناکی از باکتریه که روی دندانا، لثه، زبون و حتی دندانای مصنوعی تشکیل می شه. هنگامی که چندین لایه پلاک با ترکیبات معدنی بزاق دهن ترکیب می شه، به شکل ماده گچی سفید رنگ و آهکی رسوب می کنه و خوبه بدونیم این رسوب محیط مناسبی واسه رشدونمو باکتری هاییه که از قند موجود در مواد غذایی تغذیه می کنن. از طرفی پلاک دندان در روند تشکیل خود، اسیدی تولید می کنه که موجب خراب کردن مینای دندان می شه، پس پوسیدگی یا به اصطلاح کرم خوردگی دندان رو داره. باکتریایی که در اثر پلاک دندان در دهن به وجود بین با تولید سمومی، حتی لثها رو هم دچار مشکل می کنن.

عوامل زیادی مثل بهداشت نامناسب و روشای اشتباه شست وشو ی دهن و دندان، انتخاب مواد غذایی نامناسب، وراثت و نبود مراقبتای پزشکی و تخصصی دهن و دندان می تونن در ایجاد پلاک دندان مؤثر باشن. با این نوشته از «چه جوری» همراه ما باشین. می خواهیم درباره ی روشای طبیعی و خونگیِ از بین بردن پلاک دندان بیشتر بدونیم.چیزی که نشونه؛ حفظ بهداشت مناسب دهن و دندان تنها راه جلوگیری از تشکیل پلاک دندان و آسیبای به دلیل اون حساب می شه. پس یادتون نرود:

 • کمه کم دو بار در روز دندان هاتون رو با مسواکی که موهای نرم، نایلونی و براق داشته باشه، بشویید. دقت کنین مسواک رو باید با زاویه ۴۵ درجه با خط لثها نگه دارین؛
 • حتما زبون تون رو هم بشویید چون محیط مناسبی واسه رشد باکتریای تشکیل دهنده ی پلاک دندانه؛
 • حتما از نخ دندان واسه تمیز کردن دندانا و لثه استفاده کنین.

اما علاوه بر رعایت بهداشت مناسب دهن و دندان، روشای درمانی طبیعی واسه از بین بردن پلاک دندان هست که می تونن خیلی هم مؤثر باشن. با وجود اینکه هر چقدر پلاک بیشتر روی دندان شما رسوب کنه، اصطلاحا مینرالیزه (تبدیل به مواد معدنی) می شه و از بین بردن اون خیلی مشکل میشه، اما اگه به طور منظم پلاک دندان رو از بین ببرین می تونین مانع پوسیدگی دندان هاتون شید.

۱. روغن کِشی

روغن کشی یکی از روشای سنتی پاک سازی و سلامت دهن و دندانه که پلاکای دندان رو از بین می بره. از آنجایی که روغن نارگیل خالص و غلیظ، پر از اسید لائوریک با خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبیه، واسه این روش خیلی مناسب هست.

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در نشریه ی پزشکی نیجریه در همین زمینه انجام شد، پاک سازی با روغن نارگیل در کاهش ایجاد پلاک دندان مؤثره.

 • یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل طبیعی و خالص رو ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در دهن تون بچرخونین و حواس تون باشه به همه جای دهن تون برسه؛
 • دقت کنین بعد از استفاده از روغن نارگیل، اصلا اونو قورت ندین یا غرغره نکنین؛
 • دندان هاتون رو برابر روال همیشگی مسواک بزنین؛
 • یادتون باشه این روش رو هر روز صبح پیش از صرف صبحانه تکرار کنین.

علاوه بر این کار می تونین روزانه چند قطره روغن نارگیل رو روی لثه هاتون هم ماساژ بدین. این روش درمانی سنتی رو می تونین با روغن کنجد گرم هم تجربه کنین.۲. جوش شیرین

بی کربنات سدیم یا همون جوش شیرین یکی از موادیه که به عنوان یک روش خونگی عالی واسه از بین بردن جرم دندانا خیلی مؤثره. از آنجایی که این پودر سفید رنگ اسیدای دهن رو خنثی می کنه، میزان باکتریای مضر در دهن رو کم می کنه و دندان هاتون رو به سفیدی مروارید می کنه.

طبق مقاله ای که در سال ۲۰۰۸ در مجله دندان پزشکی بالینی طبق تحقیقات به دست اومده از چندین تحقیق پزشکی منتشر شد؛ پودر یا خمیر جوش شیرین نسبت به بقیه اجناس بی جوش شیرین، اثر بهتری در حذف پلاک دندانی داشت.

 • کمی جوش شیرین روی مسواک مرطوب شده ی خود بریزین و دندان هاتون رو با اون مسواک کنین. بعد دهن تون رو با آب ولرم بشویید؛
 • می تونین، یک قاشق چای خوری نمک رو با دو قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنین. مسواک تون رو خیس و به این پودر آغشته کنین، بعد دندانا رو با اون مسواک بزنین؛
 • روش دیگری که می تونین به کار ببرین اینه که یک قاشق چای خوری جوش شیرین رو با مقدار کافی آب اکسیژنه ترکیب کنین تا یک خمیر چسبناک درست شه. بعد از اون به جای خمیر دندان واسه مسواک زدن دندان و لثها استفاده کنین. دقت کنین که بعد از مسواک زدن با این ترکیب دهن تون رو خوب بشویید.
مطلب مرتبط :   از بین بردن غبغب با چند روشی که چهره شما را زیباتر نشان می‌دهد

هر کدوم از این روش ها رو می تونین یک تا دو بار در هفته بکنین. حواس تون باشه در استفاده از جوش شیرین زیاده روی نکنین چون استفاده ی همیشگی اون به مینای دندان آسیب میرسوند.

۳. آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهیه که واسه مقابله با آسیبای لثه ای به دلیل پلاک دندان، مورد استفاده قرار میگیره. این گیاه همه فن حریف به عنوان یک آنتی بیوتیک، باکتریای به وجود آورنده ی پلاک دندان رو از بین می بره. از طرفی با بوی بد دهن هم جنگ می کنه.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله دندان پزشکی و بهداشت دهن منتشر شد، نشون می ده؛ آلوئه ورا تأثیری مثل دهن شویه ی کلرهگزیدین روی پلاک دندان داره.

 • ماده ژله ای آلوئه ورا رو جدا کنین؛
 • این بخش آلوئه ورا رو که گوشت گیاهه مستقیم روی دندانا و لثه هاتون بمالید؛
 • ۱۰ دقیقه مکث کنین، بعد اونو با آب سرد بشویید؛
 • این روش درمانی رو دو بار در روز تکرار کنین.۴. میخک

میخک یه جور گیاه داروییه که قرنا به عنوان یک درمان کننده ی خونگی انواع زخما مورد استفاده قرار می گرفته و می تونه با میکروبای تشکیل دهنده ی پلاک دندان جنگ کنه.

طبق مقاله منتشر شده در مجله Periodontology (لثه درمانی) در سال ۲۰۱۴، دهن شویهای گیاهی که روغن چای سبز، گیاه میخک و ریحان دارن، مانع تجمع واحدهای میکروبی تشکیل دهنده ی پلاک دندان می شن و واسه لثها یک عامل ضدالتهابی و ضدجرم هستن.

 • یک قاشق چای خوری میخک پودر شده رو با کمی روغن زیتون مخلوط کنین و اونو روی دندان هاتون بذارین، چند دقیقه صبر کنین، بعد دهن تون رو با آب ولرم بشویید. این کار رو روزی دو بار تکرار کنین.
 • واسه سلامت دهن و دندان و از بین بردن بوی بد دهن به دلیل باکتریای موجود در محیط دهن، می تونین روزانه یک یا دو عدد میخک بجوید.

۵. سرکه ی سفید

سرکه ی سفید با اسید استیکی که داره، مانع خراب کردن مینای دندان می شه و نقش مؤثری در جلوگیری از تجمع پلاک روی دندانا اجرا می کنه. از طرفی همونجوریکه همه میدونیم سرکه ی سفید خواص ضدباکتریایی هم داره.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ در مجله بین المللی علوم و سلامت منتشر شد، مشخص شده که سرکه ی سفید (با ۴ درصد اسید استیک) در مقایسه با آب مقطر و گلیسیرین، بیشتر مانع تجمع و غلظت پلاکای دندانی می شه.

 • دو قاشق چای خوری سرکه ی سفید و یک قاشق چای خوری نمک رو در نصف لیوان آب ولرم حل کنین؛
 • روزانه یک تا دو بار دهن تون رو با این دهن شویه ی خونگی و در دسترس بشویید.۶. پوست پرتقال

از آنجایی که پوست پرتقال به عنوان یک سفیدکننده ی طبیعی دندان شناخته می شه، واسه از بین بردن لکهای روی دندان مؤثره. از طرفی چون پوست پرتقال یک ماده سالم و طبیعیه لیمونن موجود در اون، بی اونکه به مینای دندان تون آسیبی برسونه، به یه جور دندانا رو جرم گیری می کنه. ویتامین سی موجود در پوست پرتقال مانع رشد میکروبا در فضای داخل دهن و روی دنداناتون می شه.

 • پوست یک پرتقال تازه رو جدا کنین و قبل از خواب قسمت داخلی پوست تازه رو مستقیم روی دندانا و لثه هاتون بمالید؛
 • اجازه بدین شب تا صبح روی دندان هاتون بمونه و صبح اونو بشویید؛
 • واسه تمیز و سفید نگه داشتن دندانا، هر چقدر که لازم میدونید این کار رو تکرار کنین.
مطلب مرتبط :   از شیر گرفتن کودک با ۹ توصیه برای آرامش مادر و کودک

اگه پوست پرتقال تازه در دسترس ندارین، می تونین هر زمان که پرتقال می خورید پوست اونو خشک و در مواقع ضرورت از پودر پوست خشک شده ی پرتقال استفاده کنین.

۷. اسانس رزماری

اسانس رزماری که به عنوان ضدعفونی کننده ی باکتریای دهن عمل می کنه، می تونه مانع ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان شه و بوی بد دهن رو هم برطرف می کنه.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ در مجله میکروبیولوژی کاربردی منتشر شد، به این نتیجه رسیدن که عصاره ی گیاه رزماری از رشد باکتریای دهن، فعالیت گلوکوزیل ترانسفریز (glucosyltransferase)، تولید گلوکان (glucan) و تشکیل پلاک دندان جلوگیری می کنه.

 • ۲ یا ۳ قطره اسانس رزماری رو با یک قاشق غذاخوری آب یا روغن حامل (چون نمیشه از همه روغنای لازم به شکل مستقیم استفاده کرد به یک روغن حامل نیازه تا بتونین اونا رو روی پوست تون ماساژ بدین. روغنای نارگیل، بادام، کنجد، و کرچک روغنای حامل هستن) مخلوط کنین؛
 • دهن شویه ی خونگی تون رو ۱۰ دقیقه در دهن تون بچرخونین؛
 • بعد از ۱۰ دقیقه دهن تون رو خالی کنین و مثل همیشه مسواک بزنین. حواس تون باشه که این دهن شویه رو غرغره نکنین یا قورت ندین؛
 • می تونین روزی دو بار از اسانس رزماری واسه از بین بردن پلاک دندان استفاده کنین.

در صورتی که اسانس رزماری پیدا نکردید یا در منزل از قبل اسانس مریم گلی یا آویشن دارین، می تونین از اسانس مریم گلی یا آویشن هم به جای رزماری استفاده کنین.

۸. چای سیاه

از آنجایی که چای سیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبیه، شست وشوی دهن با چای سیاه می تونه باکتریای دهن رو کنترل کنه و خطر تشکیل پلاک دندان رو کاهش بده. نکته ی مهم دیگر اینه که چای سیاه منبعی پر از فلورایده.

این ماده معدنی مانع پوسیدگی دندان می شه، کیفیت مینای دندان رو بالا می بره و توانایی باکتریای دهانی رو واسه تولید اسیدی که باعث پوسیدگی دندانا می شه کم می کنه.

در سال ۲۰۱۱ مطالعه ای در نشریه ی دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به چاپ رسید که نشون می ده؛ چای سبز و سیاه ایرونی پر از فلورایده و خواص ضدباکتریایی دارن.

 • یک عدد چای سیاه کیسه ای رو در یک فنجون آب داغ بندازین و بذارین ۵ دقیقه بمونه؛
 • کیسه رو خوب فشار بدین تا همه عصاره ی چای که پر از فلورایده از اون خارج شه، بعد اونو دور بندازین؛
 • بذارین چای سرد شه، حالا می تونین این مایعی که به همین راحتی به دست آوردید رو به عنوان دهن شویه استفاده کنین؛
 • می تونین دهن تون رو روزی یک بار با این دهن شویه بشویید.۹. پنیر

پنیر در تولید بزاق با خاصیت قلیایی مؤثره و این بزاق قلیایی، اسید تشکیل دهنده ی پلاک دندان رو خنثی می کنه. از طرفی لایه ی محافظی دور دندان هاتون تشکیل می ده که باکتریا ی تولیدکننده ی پلاک رو از دندان دور نگه می داره. پنیر، کلسیم و فسفات داره که به عنوان مواد معدنی به بازسازی دندان هاتون کمک می کنن.

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ به سعی نشریه ی اروپایی دندان پزشکی کودکان انجام گرفت؛ پنیری که بی هرگونه قند افزودنی (ساکاروز) باشه، می تونه با افزایش کلسیم و فسفات در پلاک دندانا، مانع از پوسیدگی اونا شه.

 • بعد از غذا یک تکه پنیر سفت بخورین تا از تشکیل پلاک روی دندانا جلوگیری کرده باشین.

چند نکته ی دیگر

 • بزاق دهن به تمیز نگه داشتن محیط دهن و لثها کمک می کنه. پس اگه پرهیز غذایی خاصی ندارین واسه تحریک غدد بزاقی تون، غذاها ی پُرادویه بخورین تا مانع بروز مریضیای لثه و پوسیدگی دندان شه.
 • سعی کنین یک ساعت بعد از خوردن غذا، یک سیب سفت گاز بزنین. این کار دندان هاتون رو تمیز و لثها رو تقویت می کنه؛
 • انجیر هم می تونه دندان هاتون رو تقویت کنه و موجب تحریک جریان ترشح بزاق شه. انجیر بخورین و حواس تون باشه که اونو خوب بجوید؛
 • همونجوریکه میدونید غذاهای فراوری شده شامل قند و نشاسته هستن، پس مصرف این نوع خوراکیا رو محدود کنین تا باکتریای دهانی نتونن از قند موجود در غذاهایی که می خورید تغذیه کنن؛
 • فراموش نکنین کمه کم سالی یک بار واسه جرم گیری به دندان دکتر تون مراجعه کنین.

.com