از بین بردن سوسک با ۵ روش ساده و بسیار مؤثر

 

وقتی سوسکا وارد خونه می شن، بیرون کردن اونا کار دشواریه. اونا می تونن روی غذای شما راه برن یا حتی به کاغذدیواری، کتابا و لوازم الکترونیک منزل آسیب بزنن. ممکنه با آلوده کردن غذا، لوازم خونگی و دیگر سطوح منزل موجب پخش مریضی پاتوژن هم شن. از بین بردن سوسک و جلوگیری از بازگشت دوباره ی اون با روشای مختلفی مثل استفاده از حشره کش یا دیگر وسایل و وسایل بازدارنده می تونه یک زندگی آروم رو واسه شما رقم بزنه. همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم پنج روش آسون و مؤثرِ از بین بردن سوسک رو واسه تون بگیم.

 

 • از بین بردن حشرات مزاحم با چند روش کاربردی
 • ۷ چیزی که باید هر روز تمیز شن
 • ۱۲ گیاهی که نگهداری شون در خونه به حفظ سلامت شما کمک می کنه

روش اول: حذف آب و غذا از محیط

۱. نگذارید محیط رطوبت داشته باشه

سوسکا محیط مرطوب رو دوست دارن و با توجه به دما و اندازه متفاوت شون می تونن کمه کم واسه یک ماه بی غذا زنده بمونن، اما بی آب بیشتر از یک هفته هم دوومنمیارن.

واسه از بین بردن سوسک بهتره منافذ نشت آب رو در منزل پیدا و اونا رو تعمیر کنین. وقتی نشتی آب رو حذف کنین، سوسکا سراغ طعمه های ژلاتینی می رن که شما واسه به دام انداختن اونا در گوشه وکنار منزل گذاشته اید.

۲. خونه رو به طور منظم تمیز کنین

تمیز نگه داشتن خونه در از بین بردن سوسک اهمیت زیادی داره و آشپزخانه مهم ترین جای در هر منزله. ظرف هاتون رو بشورید و غذاهای باقی مونده رو بعد از هر وعده ی غذایی، فوری جمع کنین. اگه ماهی خریده اید، بی معطلی اونو پاک کنین و آشغالای اونو هم از منزل بیرون ببرین و تموم محیط رو دستمال بکشین. توجه ویژه ای به طبقات بالای آشپزخانه داشته باشین، چون سوسکا عاشق چربی هستن.

۳. غذاها رو مخفی کنین

غذاها رو در ظروف سربسته نگهداری کنین و به مدت زیادی غذاها رو در محیط آشپزخانه آزاد نکنین. شبا ظرفای کثیف رو داخل سینک ظرفشویی آزاد نکنین. بهترین جا واسه نگهداری میوه ها هم داخل یخچاله.

۴. کف آشپزخانه رو همیشه تمیز کنین

این کار باعث می شه لکها و کثیفیا تمیز شه. دیوارها رو خیس نکنین، یادتون باشه که این موجودات واسه زنده ماندن به آب نیاز دارن.

۵. سطل زباله رو منظم خالی کنین

یک سطل زباله ی پر از آشغال، محیط مناسبی واسه رشد و زندگی سوسکا فراهم می کنه. سطل پر از زباله رو به مدت زیادی آزاد نکنین. واسه از بین بردن سوسک از سطلای دردار استفاده کنین و از بازگذاشتن در سطل زباله خودداری کنین.

روش دوم: استفاده از طعمه واسه از بین بردن سوسک

۱. طعمه سوسک کش بخرین

فرقی نمی کنه شکل ظاهری طعمه سوسک کش چیجوری باشه، مهم اینه که این سم با غذای موردعلاقه سوسک آمیخته می شه. سوسکا سم رو می خورند و با بردن اون به لونه باعث از بین رفتن بقیه ی سوسکا هم می شن.

 • واسه از بین بردن سوسک بهتره طعمه سوسک کش رو در جایی که حدس میزنین سوسکا به اون محل رفت وآمد می کنن، بذارین، مثل زیر قرنیزا، زیر سینک ظرف شویی و یا گوشه و کنار منزل. اینجاا باید دقیقا نزدیک ترین جا به محل تجمع سوسکا باشه. پیداکردن جای مناسب درصد موفقیت شما رو بیشتر می کنه.
 • طعمه های سوسک کش شامل ۰/۰۵ فیپرونیل و ۲ درصد هیدرامتیلنونه. سوسکا سم رو می خورند و یا با بردن اون به لونه باعث مسمومیت بقیه سوسکا هم می شن.
 • از بین بردن سوسک با استفاده از این روش ممکنه چند هفته طول بکشه. وقتی اولین گروه از سوسکا از بین برن، با سردرآوردن سوسکا از تخمای باقی مونده کماکان باید این روش رو ادامه بدین تا نسل بعدی اونا هم به طور کامل از بین برود و محیط پاک سازی شه.

۲. طعمه های سوسک کش خونگی رو امتحان کنین

یک واحد پودر بوریک اسید (که بعضی وقتا به عنوان پودر سوسک کش در داروخونها هم به فروش می رسه) رو با یک واحد آرد سفید، یک واحد شکر سفید پودر شده مخلوط کنین. شکر و آرد باعث می شه سوسکا به طعمه نزدیک شن و بوریک اسید موجود در طعمه باعث از بین بردن سوسک می شه. این پودر آماده شده رو پشت کشوها و کابینتا، زیر فریزر، زیر گاز و همه ی جاهایی که فکر می کنین ممکنه سوسکا از اونجا رد بشن، بریزین.

مطلب مرتبط :   اسب پلاستیکی

 • این مخلوط رو می تونین با یک واحد بوریک اسید، دو واحد آرد و یک واحد کاکائو درست کنین.
 • کمه کم سه دوره باید از این طعمه استفاده کنین تا بتونین سوسکا رو به طور کامل از بین ببرین و انتظار میره هر دوره کمه کم دو هفته طول بکشه. استفاده از بوریک اسید رو تا از بین رفتن کامل سوسکا ادامه بدین.
 • کودکان، سگا و بعضی از حیوانات خونگی ممکنه این سم رو بخورند. توجه داشته باشین که بوریک اسید واسه آدم و حیوانات خونگی خیلی خطرناک و سمی نیس، اما معمولا واسه مصارف خارجی استفاده می شه. پس در جایایی استفاده کنین که مطمئن هستین فقط سوسکا اونو می بینن و می خورند.
 • این پودر در هوای مرطوب سفت می شه، بخاطر این شاید واسه حفاظت از زمین و کابینتا لازم باشه از سینی یا کاغذ فویل استفاده کنین.

روش سوم: استفاده از حشره کشا

۱. از صابون و آب استفاده کنین

این روشی آسون و کاربردی واسه از بین بردن سوسک بزرگه. کمی صابون (مثلا صابون حموم) و آب رو باهم مخلوط کنین و اونو واسه اسپری کردن در بطری مخصوص بریزین. می تونین اونو روی سوسکا بریزین یا اونو اسپری کنین. دو تا سه قطره از محلول آب و صابون واسه از بین رفتن یک سوسک کافیه. مطمئن شید که این محلول به سر یا بدن سوسکا اسپری شده باشه. اگه سوسکی برعکس شده باشه، فقط کافیه یک ضربه به شکم اون بزنین. سوسک سعی می کنه بدود، اما خیلی زودتر از اون چیزی که فکرش رو بکنین در کمتر از یک دقیقه از بین میره.

 • محلول آب و صابون با ایجاد یک لایه در منافذ تنفسی سوسک موجب ایجاد خفگی و مرگ این حشره ی موذی می شه.
 • به محض از بین رفتن سوسک، بهتره اونو از محیط خارج کنین، چون ممکنه آب بخار شه یا محلول فضای زیادی از بدن سوسک رو نپوشانده باشه و سوسک توان از دست رفته خود رو بازیابد.

۲. از یک اسپری حشره کش استفاده کنین

از حشره کشایی استفاده کنین که مخصوص از بین بردن سوسکه، چون این حشره کشا شامل سیفلوترین و دیگر مواد کُشندهه که می تونه موجب از بین رفتن سوسکا شه. هرجا که فکر می کنین ممکنه سوسکا مخفی شده باشن و یا منافذی احتمالی مثل ترکا، پایین دیوارها، دریچها رو به طور کامل اسپری کنین.

 • بچه ها و حیوانات خونگی رو هنگام اسپری کردن از محل دور کنین و به تموم دستورالعملای نوشته شده روی اسپری به دقت عمل کنین.
 • اگه از طعمه سوسک کش هم استفاده می کنین، نزدیک طعمه از اسپری استفاده نکنین. اسپری ممکنه باعث آلوده شدن طعمه شه و سوسکا دیگر به اون نزدیک نشن.
 • اسپری کردن سم روی حشرات باعث دورشدن موقت سوسکا و لونه گزینی اونا داخل سوراخا و ترکای دیوار می شه و همین ممکنه، مشکل رو بیشتر کنه. بخاطر این در اسپری کردن سم روی سوسکا باید از بین بردن اصولی و ریشه ای اونا رو مورد توجه قرار داد.

۱. از محلول کنستانتره استفاده کنین

محلول کنستانتره محلولی خیلی تخصصیه که کاربردی عمومی داره. این محلول یک سم یا بازدارنده شیمیاییه که با آب رقیق می شه و بعد روی سطوح مختلف، ترکا یا شکافا واسه از بین بردن سوسک اسپری یا مالیده می شه. این محلول خیلی مؤثره و معمولا باعث دورشدن سوسکا طی ۱ تا ۲ هفته می شه.

۲. از آفت کشای حرفه ای تر استفاده کنین

اگه در شرایط بدی گیر افتادین، به عنوان آخرین راه حل تصمیم بگیرین از یک سم خیلی قوی واسه از بین بردن کامل سوسکا استفاده کنین. این سم شامل سیپرمترینه. این طعمه قوی به دلیل وجود فرومون حالت چسبنده داره و خیلی بیشتر از حشره کشای خریداری شده از مغازها، تأثیرگذارتره. این محصول که به شکل کپسول فروخته می شه، یکی از تخصصی ترین و مؤثرترین روش ها واسه از بین بردن سوسکه. این سم، تخم زنده ی سوسکا رو هم از بین می بره و اثر اون تا سه ماه باقی می مونه. از این سم می تونین در دور خونه و یا زیرزمین هم استفاده کنین.

مطلب مرتبط :   از بین بردن جای جوش؛ ۱۴ ماده طبیعی که صورت شما را پاکسازی می‌کند- قسمت 2

 • مهم ترین ویژگی این سم از بین رفتن تخم سوسک هاس. حتی حشراتی مثل عنکبوتا که سوسکا ممکنه از اون واسه تغذیه و زنده ماندن استفاده کنن هم با این حشره کش از بین می رن.
 • استفاده از این حشره کش رو به عنوان آخرین راه حل امتحان کنین. در محیطایی که کودکان هستن و یا حیوانات خونگی زندگی می کنن، هیچوقت از این حشره کش استفاده نکنین، چون ممکنه موجب ایجاد مسمومیت شدید و حتی مشکلات خطرناک واسه کودکان و یا حیوانات خونگی شه.

روش چهارم: استفاده از تله

۱. از تله ی سوسک استفاده کنین

تلهای سوسک کش به دلیل چسبندگی موجب از بین رفتن این حشرات موذی می شن. چند تا از این تلها رو بخرین و در مسیرهای رفت وآمد سوسکا بذارین. البته باید توجه داشت که این روش ممکنه باعث از بین رفتن سوسکا شه، اما روی سوسکای داخل لونه و یا تخم سوسکا اثری نداره.

۲. از کوزه های آب استفاده کنین

یک روش آسون و خونگی گذاشتن یک کوزه کنار دیواره. سوسکا وارد کوزه می شن، اما نمی تونن از اون خارج شن. واسه جلب توجه سوسکا و هدایت اونا به داخل کوزه می تونین از طعمه هم استفاده کنین، حتی می تونین کوزه رو از آب یا قهوه هم پر کنین. البته این روش هم مثل روش قبلی فقط موجب از بین رفتن سوسکای بزرگ می شن و به تخم سوسکا آسیبی نمی رسه.

۳. از تله ی بطری نوشابه استفاده کنین

یک بطری پلاستیکی نوشابه رو انتخاب کنین و از جایی که بطری باریک می شه، اونو ببرین. بعد قسمت بریده شده رو برعکس کنین و مثل یک قیف داخل قسمت پایینی بطری بذارین. کمی آب و صابون داخل بطری بریزین و اونو در محلی که سوسکا از اونجا عبور می کنن، بذارین. این کار باعث افتادن سوسکا داخل بطری و غرق شدن اونا می شه.

روش پنجم: جلوگیری از بازگشت دوباره ی سوسکا

۱. آشغالا رو از محیط خونه دور کنین

سوسکا عاشق زباله و خاک روبه هستن و این فضاها محیط مناسبی رو واسه زندگی و تولیدمثل سوسکا فراهم می کنه و هرچه هوا سردتر شه، سوسکا واسه گرم شدن به داخل خونه نقل جای می کنن. مطمئن شید که زبالها، خاک روبها و برگای ریخته و جمع شدن شده رو به اندازه کافی از محیط خونه دور کردین.

۲. منافذ و ترکا رو ببندید

واسه جلوگیری از ورود سوسکا به داخل خونه بهتره تموم منافذ و ترکا و سوراخ روی دیوار رو پر کنین. ممکنه این کار زمان زیادی از شما بگیره اما واقعا ارزش داره، چون فضاهای تاریک مثل ترکا و سوراخا می تونه به محل مناسبی واسه رشد و تولیدمثل سوسکا تبدیل شه.

 • تموم ترکا و سوراخای داخل آشپزخانه و کابینتا رو پر کنین.
 • درزهای روی زمین و دور در و پنجرها رو ببندید.
 • راه فاضلاب آشپزخانه و حموم رو در مواقع غیرضروری با درپوش کامل ببندید.

۳. از تلهای بازدارنده استفاده کنین

حتی اگه شما موفق شید که به طور کامل از شر سوسکا خلاص شید، بهتره بازم از تلهای بازدارنده استفاده کنین تا دوباره مورد جمله این حشرات موذی و کثیف قرار نگیرید. بهترین راه، بسته کردن سوراخا و منافذیه که می تونه به محل مناسبی واسه رشد سوسکا تبدیل شه، مثل راه ها یا دریچهای فاضلاب.

 • حشره کش مایع یا ژله ای رو داخل جایایی که احتمال میدید سوسکا لونه کنن اسپری کنین. با این کار یک سد تقریبا نفوذناپذیر در برابر سوسکا ایجاد می کنین.
 • روش دیگر اسپری کردن نمک زیر کابینت و داخل ترک هاس. اگه قراره مکانی واسه یه مدت خالی باشه، بهتره قبل از رفتن، زمین رو با آب نمک بشویید.
 • سوراخا و منافذ روی دیوارها و کابینتا رو با چسب یا هر چیز مناسب دیگری پر کنین. اگه ترکی روی چوب یا تخته است، اول اونو خوب سمباده بزنین و رنگ چوب بمالید. مراقب باشین کمه کم ۴ الی ۶ ساعت بعد از رنگ زدن از دسترس بچه ها دور نگه دارین.