از بین بردن خلط گلو با ۷ راهکار خانگی

 

خلط ماده ای کلفت و چسبندهه که به وسیله غشای مخاطی واسه حفاظت و حمایت از دستگاه تنفسی تولید می شو د. این غشا در بخشایی از بدن مثل دهن، بینی، گلو، سینوس و شش ها هست و در تموم ساعات شبونه روز خلط و مخاط تولید می کنه. اما معمولا افراد فقط زمانی تولید و ترشح خلط گلو رو در پشت گلوی خود احساس می کنن که مریض هستن.

 • دلایل سرفه طولانی و راه های درمان اون
 • علائم عفونت ریه چیه و واسه درمان اون چیکار باید کرد؟
 • ۱۴ روش واسه پیشگیری از سرماخوردگی و لذت بردن از فصلای سرد سال

چسبناکی مخاط کمک می کنه تا گردوغبار، مواد حساسیت زا و ویروسا در اون به دام بیفته. زمانی که سالم هستین، مخاط نازکه و کمتر وجود اون احساس می شه. اما هنگامی که بیمارید یا درمعرض محیطی با ذرات آویزون زیاد قرار می گیرین، خلط واسه به دام انداختن مواد خارجی، کلفت تر می شه و بیشتر محسوسه.

دستگاه تنفسی در حالت عادی خلط تولید می کنه که ماده سالمیه. اما هنگامی که واسه تون ناراحتی ایجاد می کنه، باید راهی پیدا کنین تا ترشح اون کمتر یا کلا حذف شه. در این مطلب روشایی واسه درمان خلط گلو آورده شده. با ما همراه باشین.

۱. هوا رو مرطوب نگه دارین

رطوبت هوای دور کمک می کنه تا مخاط تون نازک بمونه. شاید شنیده باشین که بخار، خلط و گرفتگی رو ازبین می بره. واسه این کار می تونین از دستگاه بخور استفاده کنین. می تونین تموم روز بخور رو روشن نگه دارین. فقط کافیه که هر روز آب درون دستگاه رو عوض کنین و طبق دستورالعمل کارخانه دستگاه بخور رو تمیز نگه دارین.

۲. رطوبت بدن تون رو حفظ کنین

نوشیدن مقدار زیاد مایعات، به ویژه مایعات گرم، کمک می کنه تا مخاط و خلط به جریان بیفته و گرفتگی کم شه. سعی کنین که از انواع مایعات به ویژه سوپ استفاده کنین. از مایعات مناسب دیگر میشه به چای بی کافئین، آب میوه گرم و آب لیمو اشاره کرد.

۳. از موادی که واسه سلامت دستگاه تنفسی مناسب هستن استفاده کنین

سعی کنین از غذاها و نوشیدنیایی استفاده کنین که در اونا لیمو، زنجبیل و سیر هست. تحقیقات نشون می ده که این موادغذایی می تونن به درمان سرماخوردگی، سرفه و مخاط اضافی کمک کنن. انواع چاشنیای سریع مثل فلفل قرمز که شامل کاپسیسین (capsaicin) است، می تونه به طور موقت سینوسا رو تمیز کنه و باعث حرکت مخاط شه.

مطلب مرتبط :   از لاله‌زار تا دیوار

بعضی از تحقیقات نشون می ده که استفاده از یه سری غذاها و مکملا هم می تونه باعث بهتر شدن یا درمان مریضیای ویروسی تنفسی شه که بعضی از اونا در زیر آورده شده:

 • ریشه ی شیرین بیان؛
 • جنسینگ (از خونواده عَشَقه)؛
 • انواع توت؛
 • کاسنی؛
 • انار؛
 • و قرص روی (زینک).

گرچه واسه اطمینان به تحقیقات بیشتری نیازه، اما خیلی از مردم بی هیچ مشکلی می تونن این مواد رو به رژیم غذایی خود اضافه کنن. درصورتی که از داروهای خاصی استفاده می کنین، بهتره واسه مصرف هرکدام از موارد بالا با دکتر خود مشورت کنین (ممکنه بعضی از اونا واسه تون مشکلات جانبی داشته باشن).

۴. آب نمک غرغره کنین

غرغره کردن آب نمک گرم کمک می کنه تا خلطی که در پشت گلوی تون آویزانه تمیز شه. استفاده از آب نمک، باعث از بین رفتن میکروبا و آرامش گلودرد می شه.

یک فنجون آب رو با نصف قاشق چای خوری نمک مخلوط کنین. آب گرم به دلیل اینکه به سرعت نمک رو در خود حل می کنه، واسه این کار مناسب تره. از طرفی بهتره از آب فیلترشده یا جوشیده استفاده کنین، چون بی کلره و گلویتان رو تحریک نمی کنه. کمی از ترکیب رو بخورین و بی اینکه قورت ب۰دهید اجازه بدین تا فضای گلوی شما رو شست وشو بده. بعد از چند ثانیه آب نمک رو بیرون بریزین. چند بار این کار رو انجام بدین.

۵. از روغن اکالیپتوس استفاده کنین

استفاده از روغن اکالیپتوس واسه کاهش تولید خلط و پاک سازی قفسه ی سینه خیلی مناسبه و خیلی آسون با چند سرفه می تونین خلط رو از گلویتان خارج کنین. اکالیپتوس واسه برطرف کردن سرفهای بد خیلی مناسبه. می تونین از اکالیپتوس در دستگاه های بخور استفاده کنین و بخار اونو تنفس کنین یا از کرمای شامل اکالیپتوس استفاده کنین.

قبل از استفاده از روغن اکالیپتوس واسه کودکان با دکتر مشورت کنین.

۶. می تونین از درمانای دارویی استفاده کنین.

مثلا استفاده از داروهای ضدگرفتگی (ضداحتقان) می تونه تولید مخاط رو کاهش بده و اونو در بینی به جریان بندازین. پس ورم بینی تون کاهش پیدا می کنه و راه های تنفسی شما باز می شه.

اجناس ضداحتقان به شکل قرص یا کپسول، شربت، پودر و اسپریای ضداحتقان واسه بینی در داروخونها هست.

واسه ازبین بردن خلط می تونین از کالاهایی مثل گایافنزین استفاده کنین تا مخاط نازک شه و در پشت گلو یا قفسه ی سینه باقی نماند. این نوع از داروها به نام اکسپکتورانت (خلط آور) شناخته می شن و کمک می کنن تا با نازک و کم شدن مخاط بتونین اونو بیرون بندازین. این داروهای درمانی معمولا باید هر ۱۲ ساعت یک بار استفاده شن اما واسه استفاده حتما دستورالعمل کارخانه رو بخونین. انواعی از این دارو مخصوص کودکان ۴ سال به بالا هست.

مطلب مرتبط :   از بین بردن جای جوش؛ ۱۴ ماده طبیعی که صورت شما را پاکسازی می‌کند- قسمت 2

پاک کنندهای قفسه ی سینه مثل کِرمِ ویکسِ شامل اکالیپتوس می تونه سرفه رو آسون تر کنه و خیلی آسون مخاط رو از بین ببره. می تونین این پماد رو روی قفسه ی سینه و گردن خود بمالید و این کار رو سه بار در هفته انجام بدین. به یاد داشته باشین که واسه کودکان از کِرِمای مخصوص کودک استفاده کنین.

۷. استفاده از داروهای تجویزی

اگه شرایط یا عفونت خاصی دارین بهتره از نسخه دکتر واسه درمان ریشه ای مریضی خود استفاده کنین. درصورتی که شرایط ریه شما وخیمه، مثلا مبتلابه سیستیک فیبروزیس (cystic fibrosis) هستین، داروهای خاصی واسه نازک کردن مخاط هست.

استفاده از دستگاه های مخصوص واسه تنفس سرم نمکی روش درمانی دیگریه که با افزایش میزان نمک در راه تنفسی شما می تونه به درمان کمک کنه. این روش با میزان قدرتای متفاوت هست و معمولا واسه افراد بالای ۶ سال استفاده می شه.

اما درمان با این روش درمانی موقته و احتمال ایجاد مشکلات جانبی مثل سرفه، گلودرد و سفتی قفسه ی سینه هست.

داروی پالموزیم یکی دیگر از داروهای نازک کننده ی مخاطه که واسه افراد مبتلابه سیستیک فیبروزیس استفاده می شه. این دارو هم ازجمله داروهای تنفسیه و واسه افراد بالای ۶ سال استفاده می شه.

ازدست دادن صدا یا جوش زدن از مشکلات جانبی استفاده از این داروست و دیگر مشکلات اون عبارت ان از :

 • ناراحتی گلو؛
 • تب؛
 • سرگیجه؛
 • آبریزش بینی.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنین

خلط گلو همیشه به شکل منظم و نازک تولید می شه و جای نگرانی نیس. ممکنه اول صبح خلط گلو رو احساس کنین چون تموم شب تولید، ذخیره و خشک شده. جریان خلط در بعدظهر بیشتر می شه. درصورت مریضی، داشتن حساسیت فصلی یا کمبود آب بدن، بیشتر وجود خلط رو احساس می کنین.

عوامل مختلفی می تونه باعث تولید میزان بیشتری از خلط گلو می شه که موارد زیر بخشی از آنهاست:

 • برگشت اسید؛
 • حساسیت؛
 • آسم؛
 • سیستیک فایبروزیس که معمولا خیلی زود تشخیص داده می شه؛
 • برونشیت طولانی؛
 • و بقیه مریضیای تنفسی.

اگه خلط واسه ماه ها یا حتی مدتای طولانی تر هست یا تولید میزان زیاد اون شما رو آزار می ده یا زمانی که تولید اون با علائم زیر همراه باشه، حتما به دکتر مراجعه کنین:

 • سرفهای همراه با خون؛
 • درد در قفسه ی سینه؛
 • نفسای کوتاه؛
 • و خس خس سینه.