از بین بردن جای جوش؛ ۱۴ ماده طبیعی که صورت شما را پاکسازی می‌کند

 

بدیهیه که هیچکی دوست نداره روی صورتش جای جوش داشته باشه! خود جوش تقریبا خیلی آسون از بین میره، اما از بین بردن جای جوش بعضی وقتا خیلی سخته. جای جوش معمولی، در مدت یک تا دو ماه از بین خواهد رفت. ممکنه بعضی وقتا بر اثر عوامل خاصی، جای جوش خطرناک تر شه. راه های زیادی واسه درمان جوش صورت از راه مواد طبیعی ضد نا آرومی و حتی ضدباکتریا هست. این ترکیبات طبیعی کمک زیادی می کنن. اما بعضی وقتا جای جوشا خیلی لج باز می شن و به این راحتیا از بین نمی رن. اما نگران نشید! از بین بردن اونا نشدنی نیس. اگه آلودگی شدید باشه ممکنه واسه از بین بردن اون سعی زیادی صورت گیرد، اما با سعی همیشگی می تونین از شر جای جوشا خلاص شید. واسه این کار باید به سراغ مواد طبیعی برید چون این مواد اثرات جانبی بر جای نمی ذارن. مواد طبیعی در اول شروع به روشن کردن محل جوش می کنن و کم کم جای جوش رو به شکل دائمی از بین می برن.

 

  • درمان جوش سرسفید با ۱۰ روشی که صورتتان رو مثل آینه می کنه
  • دلیل جوش چرکی و روشای طبیعی درمان اون
  • دلیل جوش صورت چیه؟

جای جوش چیه

جای جوش اثریه که بعد از آسیب پوستی یا جوش روی پوست باقی می مونه. وقتی فولیکول مو یا منافذ پوست با چربیای اضافی، سلولای مرده یا حتی عوامل خارجی مثل باکتریا پُر می شن، جوش ایجاد می شه. بعد این منافذ متورم می شن تا در مناطق جداکننده ی فولیکول شکاف بسازن. اگه این شکاف نزدیک سطح پوست ایجاد شه، جوش کوچیک هستش و زود بهبود پیدا میکنه. جوش، یک دستی بافت پوست رو بر هم می زنه و حالتی مثل زخم روی پوست ایجاد می کنه. اگه این زخم به درستی درمان نشه ممکنه باکتریای موجود در اون به طور کامل از بین نرن و دوباره جوش بزنین.

دلایل اصلی به وجود اومدن جای جوش

وقتی جوش به وجود میاد، تا عمق پوست نفوذ می کنه و علاوه بر پوست، به بافتای زیر اونم آسیب می زنه. بعد از اینکه جوش برطرف می شه، بدن شروع به سعی واسه اصلاح آسیبای حاصل از اون می کنه. بدن واسه این کار، دست به تولید کلاژن می زنه. کلاژن در اصل ماده ایه که از پوست پشتیبانی می کنه. در صورتی که بدن مقدار بیشتر از حد کم یا زیاد از این ماده تولید کنه شما متوجه ایجاد جای زخم می شید. نوع زخمی که مشاهده می کنین بستگی به میزان کلاژنی داره که بدن شما تولید کرده.نا آرومی جای جوش فرورفته

اگه میزان کلاژنی که بدن شما تولید می کنه بیشتر از حد کم باشه، پس از درمان پوست، سستی یا فرورفتگی ایجاد می شه.

نا آرومی جای جوش متورم

در بعضی موارد وقتی بدن در حال سعی واسه بازسازی پوست و بافت پایه ای اینه، کلاژن زیادی تولید می کنه. در این صورت جای جوش متورم می شه. این نوع جوش در افراد رنگین پوست مثل نژادهای آفریقایی ، آسیایی و اسپانیایی عادی تره.

بهترین راه واسه نجات پیدا کردن از انواع جای جوش، استفاده از درمانای طبیعیه چون این درمانا مشکلات جانبی ندارن. در صورتی که از این روش ها استفاده کنین می تونین تو یه مدت کوتاه، خودتون رو از شر لکهای به جا مونده از جوش خلاص کنین.

واسه درمان جای جوش روشای مختلفی هست. اگه می خواید بدونین از بین درمان های خونگی و طبیعی و کرمای تبلیغاتی کدوم یک واسه از بین بردن دائمی جوشا مؤثرتر هستن، بهتره تا انتهای این مقاله با ما همراه باشین.راهکارهای خونگی واسه خلاص شدن از جای جوش

۱. آبلیمو

خواص روشن کننده ی آب لیمو واسه پوست شناخته شده. آب لیمو شامل آلفا هیدروکسی اسید (AHA) است که یکی از عادی ترین مواد تشکیل دهنده ی کرمای برطرف کننده ی جای جوش به حساب میاد. این ماده پوست رو بازسازی و جوون سازی می کنه.

آب لیموی تازه رو با فشردن لیمو ترش بگیرین. اگه پوست تون حساسه با کمی آب اونو رقیق کنین. با یک تکه پنبه، آب لیمو رو روی جای جوشا بمالید. کمی فرصت بدین تا خشک شه. با آب خنک پوست صورت تون رو بشویید. هر دو روز یک بار این کار رو تکرار کنین تا تو یه مدت کوتاه از تیرگیای جای جوش خلاص شید. بعد از هر بار استفاده از این روش، حتما پوست تون رو با اندازه کافی مرطوب کننده رطوبت دهی کنین. آب لیمو با وجود قدرت زیادی که در از بین بردن تیرگیای پوست و جای جوش داره می تونه پوست رو خیلی خشک کنه.

۲. جوش شیرین

جوش شیرین خاصیت لایه ورداری داره. پس می تونه به عنوان یک درمان خونگی واسه از بین بردن جای جوش به کار رود. این ماده با ساییدن بافت نقاط تیره و جای جوش، باعث می شه این نقاط کم کم از بین برن. اگه منظم از اون استفاده کنین می تونین به سرعت جای جوش هاتون رو از بین ببرین.

واسه این کار اول باید خمیری از بی کربنات سدیم تهیه کنین. جوش شیرین رو در ظرفی بریزین، کمی آب اضافه کنین و هم بزنین تا خمیری یک دست آماده شه. خمیر رو روی جای جوش قرار بدین. بذارین خمیر در طول شب روی جوش بمونه و صبح اونو بشویید.

مطلب مرتبط :   از بین بردن خلط گلو با ۷ راهکار خانگی

جوش شیرین باعث درخشندگی پوست می شه. اگه می خواید پوستی جوون و نورانی داشته باشین، می تونین در دستور العمل بالا، گلاب رو جانشین آب معمولی کنین. با استفاده ی همیشگی، طی چند روز تا یک هفته از شر جای جوشا خلاص می شید.۳. عسل

عسل درمان خوبی واسه جوش و جوشای قرمز و ملتهبه. عسل به دلیل خاصیت ضدباکتری ای که داره درمان خوبی واسه خیلی از مشکلات پوستی حساب می شه. یکی از این کاربردها از بین بردن نقاط تیره و جای جوشای پوستیه. پیشنهاد می شه واسه درمان جای جوش از عسل نپخته استفاده کنین. روش استفاده به شکل زیره.
کمی عسل نپخته رو مستقیما روی نقطه جوش قرار بدین. بذارین شب تا صبح روی صورت تون بمونه و صبح اونو با آب تمیز بشویید. این کار رو هر روز تکرار کنین تا به سرعت و به طور دائمی از شر جای جوشا خلاص شید.۴. آب سیب زمینی

آب سیب زمینی یکی از بهترین درمانای خونگی واسه از بین بردن نقاط تیره و لکهای پوستیه. اگه جای جوشا روی صورت تون باقی مونده یکی از بهترین گزینه ها واسه از بین بردن سریع و دائم این لکها، آب سیب زمینیه.

یک سیب زمینی آب دار و تازه رو به ورقه های نازک بُرش بزنین. اونا رو مستقیما روی نقاطی که دارای لکهای تیره هستن قرار بدین. بذارین بُرشای سیب زمینی چند دقیقه روی صورت تون بمونه. صورت تون رو با آب ولرم بشویید.

می تونین اثر این روش رو با رنده کردن سیب زمینی و تهیه ی ماسک سیب زمینی و عسل تقویت کنین. این کار جای جوشا رو طی چند هفته برطرف می کنه.۵. آب خیار

در خیلی از فرهنگا، آب خیار یکی از موارد پُرطرفدار واسه بازسازی و درمون پوسته. خیار غنی از پتاسیم و ویتامین Aه. بیشتر افراد واسه درمان جای جوش و آسیبای پوستی دیگر، برشای اونو مستقیما روی پوست خود قرار میدن. خیار به صاف و شفاف شدن پوست تون کمک می کنه.

آب خیار رو با رنده کردن یا لِه کردن اون بگیرین. آب اونو به شکل تون بزنین و بذارین شب تا صبح بمونه و صبح صورت تون رو با آب ولرم بشویید. این روش شاید زمان زیادی ببره و نتونه یک شبه شما رو از شر همه جای جوشا خلاص کنه، اما با استفاده ی همیشگی و روزانه از اون، پوستی صاف و سالم به شما هدیه میده.۶. آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای آنزیما، مواد مغذی و پلی ساکاریدهاست و خاصیت ضدقارچی و ضدباکتری داره. بی معطلی بعد از به وجود اومدن جوش می تونین با درمان به موقع اون از به وجود اومدن جای جوش جلوگیری کنین. آلوئه ورا یک ماده مفید طبیعی واسه از بین بردن لک و تیرگی پوسته.

یک برگ تازه و باطراوت آلوئه ورا رو انتخاب کنین. اونو بفشارید تا ژل آلوئه ورا به دست آید. به آرامی با انگشتان تون این ژل رو روی نقاط جوش دار یا تیره ماساژ بدین. این کار رو دو بار در روز به مدت چند هفته تکرار کنین تا جای جوشاتون به روشی طبیعی از بین برن.۷. زردچوبه

زردچوبه واسه از بین بردن جای جوش و لکهای پوستی خیلی مؤثره. حتی می تونین کاربرد اونو گسترش بدین و کک ومکا و خالا رو هم با این روش محو کنین. واسه استفاده از این روش شگفت انگیز، از دستورالعمل زیر استفاده کنین.
پودر زردچوبه، شیر و آب لیمو رو مخلوط کنین تا خمیر غلیظی به دست آید. اونو روی قسمتایی از پوست که دارای جای جوش یا لکه هستن بمالید. اجازه بدین خشک شه و بعد اونو با آب ولرم بشویید.

به شکل روزانه از این درمان خونگی واسه از بین بردن تیرگیای به دلیل جای جوش استفاده کنین تا نتیجه بهتری بگیرین. دستورالعمل دیگری به غیر از روش بالا، مخلوط کردن پودر زردچوبه با روغن زیتونه. این روش هم واسه از بین بردن جای جوشا خیلی مؤثره.۸. گلاب و گلیسیرین

بیشتر مردم از اثرات شگفت انگیز گلیسیرین بی اطلاعند. گلیسیرین خاصیت بازسازی کنندگی فوق العاده ای داره و می تونه اثر به جا مونده از هر زخم یا جوشی رو از بین ببره. کافیه کمه کم دو بار در روز از ماسک گلیسیرین استفاده کنین تا تموم جای جوشا از بین برن. خشکی پوست می تونه باعث سوزش و لایه لایه شدن پوست شه. در این حالت سلولای مرده ی پوست زیاد می شن و با بستن منافذ پوست باعث زیاد مشکل جوش و جوش می شن. خاصیت اشباع کنندگی گلیسیرین به منافذ اجازه تنفس می ده، رطوبت رو حفظ می کنه و انسداد منافذ رو از بین می بره. به این معنا که گلیسیرین، یکی از مهم ترین دلایل آسون ی ایجاد جوش رو (بسته شدن منافذ پوست) از بین می بره. این ماده با پُر کردن چاله ها و شیارهای کوچیک سطح پوست، جلوه ای سالم و صاف به پوست می ده. گلیسیرین علاوه بر ویژگیای زیادی که داره می تونه با مریضیای مسری پوستی مثل آلودگیای باکتریایی، نا آرومی پوست و پسوریازیس مقابله کنه.

مطلب مرتبط :   از شیر گرفتن کودک با ۹ توصیه برای آرامش مادر و کودک

می تونین در این مورد با ساختن ماسک، از گلاب هم واسه درمان جای جوش کمک بگیرین. واسه ساخت این ماسک دو قاشق چای خوری گلاب رو با یک قاشق چای خوری گلیسیرین مخلوط کنین. بعد مخلوط رو روی ناحیه جای جوش به شکل دایره وار ماساژ بدین. بذارین ۱۵ دقیقه روی صورت تون بمونه و بعد اونو بشویید.

۹. سفیده ی تخم مرغ

سفیده ی تخم مرغ خاصیت بازسازی کنندگی شگفت انگیزی داره که به بهتر شدن جای جوش روی پوست تون کمک می کنه و اونا رو محو می کنن. سفیده ی تخم مرغ پر از ویتامینا و آمینو اسیدهاییه که با تنگ کردن منافذ پوست از ایجاد جوشای جدید هم جلوگیری می کنن.

سفیده ی تخم مرغ رو در یک کاسه بریزین و اون قدر هم بزنین تا سفید شه و پُف کنه. اونو به آرامی با انگشت روی پوست تون بمالید و بیشتر بر نقاط تیره و جاهای جوش متمرکز باشین. بعد از خشک شدن سفیده ی تخم مرغ روی پوست تون، یک یا دو دقیقه صبر کنین و بعد اونو با آب گرم بشویید. این کار رو دو تا سه بار در هفته تکرار کنین. اگه پوست تون خیلی خشکه بعد از شستن صورت تون با آب گرم می تونین از روغن زیتون استفاده کنین.۱۰. دانه شنبلیله

دانه شنبلیله واسه از بین بردن جای جوش خیلی مؤثره. شنبلیله یا علف یونانی، تاریخچه ای طولانی در درمان و بازسازی آسیبا داره. این ماده به دلیل برخورداری از آنتی اکسیدانای زیاد، اثر زیادی واسه درمان مشکلات پوستی داره. هر چند هنوز آزمایشات علمی زیادی واسه اثبات توانایی دانه شنبلیله جهت درمان مشکلات پیچیده ی پوستی لازمه، اما با این حال این ماده از زمانای قدیم روش مؤثری واسه درمان نا آرومی جوش بوده.
واسه به کار بردن این درمان خونگی، یک ماهی تابه کوچیک رو روی گرما ملایم قرار بدین و دو فنجون آب و دو قاشق غذاخوری دانه شنبلیله به اون اضافه کنین و بازم که می جوشه اونو بکوبید تا حالت خمیری چسبناک پیدا کنه. این خمیر رو در مکانی سرد قرار بدین . می تونین اونو در یخچال بذارین. کمی از این خمیر رو روی جای جوش هاتون بمالید و بذارین ۱۵ دقیقه بمونه و بعد اونو با آب گرم بشویید. نگذارید این خمیر بیشتر از ۲۰ دقیقه روی پوست تون بمونه. می تونین اونو با پنبه پاک کنین.

روشای از بین بردن یک شبه ی جای جوش

با ترکیبات گیاهی و روشای طبیعی نمیشه یک شبه جای جوشا رو از بین برد. راه هایی واسه از بین بردن سریع و دائمی جای جوش هست. این روش ها فقط در کلینیک و به وسیله متخصص پوست قابل انجامه و برخلاف روشایی که تا الان اشاره شد، نمی تونین اونا رو خودتون در خونه بکنین.

۱. لیزر

واسه این کار از اشعه ی متمرکز نور لیزر استفاده می شه تا نقاط تیره ی به جا مونده از جای جوش یا جوش رو از بین ببره. این عمل در کلینیک انجام می شه و جای جوش رو بی معطلی از بین می بره. عمل لیزر واسه درمان جای جوش، ۱۵ دقیقه تا یک ساعت طول می کشه.
با توجه به عمق لکهای تیره ی به جا مونده بر پوست، طی یک تا سه جلسه درمان، جای جوشا برطرف می شن. در هر صورت، نتیجه لیزر رو بی معطلی می تونین ببینین و با مقایسه عکسای قبل و بعد از لیزر می تونین به این تغییرات پی ببرین.

۲. میکرودرم (لایه ورداری پوست)

اگه جای جوشا زیاد عمیق نباشن میشه با روش میکرودرم، بی معطلی اونا رو از بین برد. این عمل از راه تراشیدن لایه های پوست، لایه هایی که دارای لکهای تیره ی جای جوش هستن رو از بین می بره. (این لکها حاصل از لخته ی خونیه که از فشار دادن جوش به وجود اومدند) این روش غیر تهاجمی درمان جای جوش، از روش درمان با لیزر کم هزینه تره.

۳. ماسکای لایه بردار شیمیایی

ماسکای لایه بردار شیمیایی واسه بهبود ظاهر پوست استفاده ی زیادی دارن. اگه پوست تون دچار چروک یا جای جوش شده، این ماسکا به شما کمک می کنن خودتون رو از این نشونه های پیری به سرعت خلاص کنین.

متخصص پوست با استفاده از مواد شیمیایی، ماسکی آماده می کنه که لایه ای از پوست شما رو جدا می کنن. همراه با این لایه، تیرگیا و لکهای حاصل از جوش جدا می شن و شما بی معطلی پوستی صاف و نورانی دارین. ماسکای لایه بردار از سریع ترین روشای درمان جای جوش هستن.چند روش خونگی دیگر واسه از بین بردن جای جوش

۱. روغن نارگیل

اگه به دنبال یک مرطوب کننده ی طبیعی پوست هستین که کارهای دیگری هم در کنار رطوبت رسانی واسه پوست تون بکنه، روغن نارگیل بهترین انتخاب شما هستش. روغن نارگیل کمک شایانی به کاهش لکهای تیره ی پوست می کنه. پیشنهاد می شه که از روغن نارگیل فرابکر (extra virgin) استفاده کنین.

واسه از بین بردن جای جوش، اول مقدار کافی روغن نارگیل رو روی کف دست تون بریزین. بازم که روغن نرم می شه اونو روی پوست صور ت تون ماساژ بدین. تمرکز ماساژ بر جای جوشا و نقاط تیره باشه. بذارین روغن نارگیل یک شب روی پوست تون بمونه. این کار رو تکرار کنین تا لکهای تیره و جای جوشا از بین برن.

۲. سیر

سیر خاصیت ضدقارچی و ضدویروسی داره. پوست شما از خاصیتای سیر واسه درمان جای جوش بهره میگیره. واسه از بین بردن لکهای سیاه و قهوه ای به جا مونده از جوشا می تونین از روش زیر استفاده کنین:

حدود ۵ هبه سیر رو له کنین. با استفاده از کمی پنبه، آب سیر رو روی جای جوشا بمالید. بذارین حدود سی دقیقه بمونه و بعد با آب بشویید. اگه سیر مدت زیادی روی پوست بمونه می تونه پوست رو بسوزونه. ممکنه در پوست تون احساس خارش یا سوزش کنین. از این درمان واسه پوستای حساس و با استعداد جوش استفاده نکنین.

۳. خمیر دندان

خمیر دندانایی که نعناع دارن می تونن باعث سوزش پوست تون شن. اما خمیر دندان نه تنها لکهای تیره ی جای جوش رو روشن می کنه بلکه با کوچیک کردن جوشا، روند درمان اونا رو هم سرعت دادن می بخشه. با

  • 1