از بین بردن بوی سیر با ۱۷ راهکار واقعا اثربخش

 

  • ۵ نوع بوی بد بدن که باید جدی بگیرین
  • از بین بردن بوی بد بدن با ۱۰ روش آسون خونگی
  • از بین بردن بوی بد یخچال با ۶ نکته کاربردی

سیر ماده ای خیلی خوش طعم و مغذیه که در خیلی از غذاها استفاده می شه اما یک آسیب ی جانبی بد داره: بوی بد. متأسفانه بوی سولفوریک سیر ممکنه تا ۷۲ ساعت ادامه پیدا کنه و از بین بردن اون خیلی سخت شه. با این حال روشای مؤثری واسه خنثی کردن بوی بد سیر و خوشبو کردن دهن هست.

اگه بخوایم روشن تر صحبت کنیم باید بگیم بوی بد دهن مشکل دومه! مشکل اول زمانی پیش میاد که می خواید سیرها رو آماده ی خوردن کنین! یعنی بو گرفتن دستا. پس اجازه بدین اول راهکارهایی رو واسه از بین بردن بوی دستا ارائه کنیم و بعد بریم سراغ بوی بد سیر در دهن.

۱. مالیدن دست به فلزات

بوی سیر ترکیبیه از مولکول مختلف که بیشتر اونا شامل گوگرده. گوگرد خوب به فلز می چسبد، پس اگه دست خود رو روی فولاد یا فلزات دیگر بکشین مولکولای گوگردیِ سیر که شامل بوی بد هستن به فلز می چسبن و بوی دست شما کمتر می شه و از بین میره. گوگرد در مدار ۳ p، چند الکترون ناپایدار داره. در تماس با فلز، این الکترونا در مدار بالاتر قرار می گیرن و این باعث ترتیب پایدار مولکولی گوگرد و فلز می شه. واسه همین زمانی که دست خود رو روی فلزات می مالیم، مولکولای گوگرد به فلزات می چسبن و بوی بد از بین میره.

۲. سیب زمینی

سیب زمینی رو به دو نیم تقسیم کنین و یک تکه از اونو آب پز کنین. بعد سیب زمینی آب پز شده رو روی دستان تون که بوی سیر گرفته، بذارین. مراقب باشین که دستان تون نسوزد!۳. روغن زیتون

بعد از اینکه سیب زمینی پخته رو روی دست تون گذاشتین اگه خدای ناکرده دستان تون کمی سوخت یا ملتهب شد، می تونین از روغن زیتون به عنوان پماد سوختگی استفاده کنین.

۴. استفاده از خمیر دندان یا دهن شویه

می تونین روی دستای بوگرفته تون خمیر دندان یا دهن شویه بمالید. این روش اثر دراز مدت نداره اما باعث می شه کمه کم دست تون بوی خمیر دندان (مثلا با رایحه ی نعناع) بگیره و شدت بوی سیر کم بشه.

مطلب مرتبط :   از کجا بفهمیم عاشق شده ایم؟

۵. جوش شیرین

مالیدن جوش شیرین روی دستا هم می تونه در بعضی از موارد بوی بد سیر رو از بین ببره. البته این روش همیشه کارساز نیس.۶. آب لیمو

آب لیموترش هم بعضی وقتا در از بین بردن بوی بد دست که بر اثر تماس با سیر ایجاد شده، مؤثره.

و حالا سراغ روشایی میریم که به شما کمک می کنه تا بوی بد سیر دهن از بین ببرین:

۷. خردل بخورین

خردل شامل زردچوبهه که به از بین بردن بوی بد کمک می کنه. یک قاشق چای خوری خردل رو به مدت یک دقیقه در دهن تون بچرخونین و بیرون بریزین. بعد یک دوم قاشق چای خوری از اونو در دهن تون بذارین و ببلعید. این خردل تا اعماق ریهاتون، جایی که ترکیبات گوگردی سیر به وسیله جریان خون منتقل شدن، میره.

شما می تونین یک دوم قاشق چای خوری نمک رو با دو قاشق چای خوری روغن خردل مخلوط کنین و روندی رو که در بالا اشاره کردیم، تکرار کنین. فقط این ترکیب رو در دهن تون بچرخونین و قورت ندین. بعد از حدود یک ساعت، دهن تون رو با آب شست و شو بدین.

۸. آدامس بجوید یا قرص نعناع بخورین

جویدن آدامس یا خوردن قرص نعناع، به طور موقت بوی سیر رو از بین می برد. قرص یا آدامس نعناعی ای رو انتخاب کنین که عصاره ی قوی داشته باشه یا از روغن نعناع واقعی تهیه شده باشه.

۹. جعفری بخورین

جعفری گیاه معطر معرکه ای واسه از بین بردن بوی بد سیر در دهانه. جعفری شامل مقدار زیادی کلروفیله که به عنوان خوشبوکننده ی طبیعی عمل می کنه. این سبزی معطر دارای خواص ضدباکتری و ضدالتهابیه که می تونه بوی بد دهن و حتی بدن رو دقیقا از منشأ از بین ببره. یادتون باشه همیشه جعفری تازه بجوید چون سبزیای خشک کلروفیل فعال ندارن.

۱۰. نعناع، هل، رازیانه، دانه رازیانه و میخک بجوید

این گیاهان و دانه ها بوی سیر دهن رو خنثی می کنن. میخک، هل، رازیانه، دانه رازیانه بجوید و برگ نعناع تازه بخورین. بعضی رستورانا بعضی از این دانه ها (به ویژه دانه رازیانه) رو بعد از غذا سرو می کنن.

۱۱. شیر بخورین

چربی موجود در شیر بوی سیر دهن رو کم می کنه. ترکیب آب و چربی بوهای بد دهن رو از بین می بره یا کمه کم کم می کنه. بعد از خوردن سیر یک لیوان شیر پرچرب بخورین. حتما نتیجه اونو خواهید دید. شیر می تونه بر بوی سولفات سیر غلبه کنه.

مطلب مرتبط :   از شیر گرفتن کودک با ۹ توصیه برای آرامش مادر و کودک

۱۲. ماست بخورین

نتایج چندین تحقیق ثابت کرده که خوردن حدود ۲۰۰ گرم ماست در کاهش باکتریا و سولفید هیدروژن دهن (منشأ و دلیل اصلی بوی بد) مؤثره. ماست می تونه بوی سیر دهن رو هم از بین ببره.

۱۳. دانه قهوه بجوید

دانه های قهوه شامل ترکیبات ضدباکتریه و در از بین بردن و جنگ با میکروارگانیسما که مسئول بوی بد دهن ان، مؤثره. جویدن دانه های قهوه بوی بد سیر رو کم می کنه.

۱۴. خوراکیای سرد استفاده کنین

وقتی غذای گرم مصرف می کنین بوی سیر زیاد می شه. پس بعد از مصرف سیر غذاهای سرد مثل بستنی، دسرها و تنقلات یخی دیگر بخورین.

۱۵. لیموی تازه بخورین

لیموترش باکتریایی رو که عامل ایجاد بوی بد دهن هستن از بین می بره و یکی از مؤثرترین خنثی کنندهای بوست. آب یک لیموی تازه رو بگیرین و با یک لیوان آب مخلوط کنین و بخورین. حتی می تونین لیمو رو به تنهایی و بی آب استفاده کنین. جویدن پوست لیمو هم خیلی مؤثره.۱۶. یک فنجون چای سبز یا چای نعناع بخورین

چای سبز یا چای نعناع شامل پلی فنله که به کاهش غلظت سولفید هیدروژن کمک می کنه. نوشیدن یک فنجون چای سبز یا نعناع هنگام صرف غذا یا بعد از اون تا حد زیادی بوی غیرقابل تحمل سیر رو از بین می بره و دهن تون رو خنک و خوشبو می کنه.

۱۷. به بهداشت دهن و دندان خود رسیدگی کنین

از خمیردندانای اکسیژن رسانِ شامل فلوراید استفاده کنین و بی معطلی بعد از خوردن سیر مسواک بزنین. از نخ دندان هم استفاده کنین چون ممکنه قسمتی از غذا یا سیر بین دندان هاتون بمونه و با مسواک برطرف نشه.

سطح زبون جایگاه مناسبی واسه رشد باکتریای تولیدکننده ی بوی بد دهانه؛ پس همیشه از تمیزکننده ی زبون (مسواک زبون پاک کن) استفاده کنین تا ذرات باقی مونده ی غذا و باکتریایی که باعث بوی بد سیر در دهن می شن، از بین برن.

آخرین قدم غرغره کردن دهن و گلوست که ترکیبات فرار گوگرد و بوی بد دهن رو از بین می بره.

امیدواریم این راهکارها واسه شما کارساز باشه و بتونین با خیال آسون از سیر در غذاهای خود استفاده کنین، چون سیر با خواص خیلی زیادی که داره در پیش گیری از انواع مریضیا نقش مؤثری اجرا می کنه.