از بین بردن بوی بد یخچال با ۶ نکته کاربردی

 

حتما شمام با این موقعیت بد روبرو شدین که در یخچال رو باز می کنین تا واسه خودتون یک غذای خوشمزه درست کنین، ولی یهو با بوی بدی روبرو می شید که نمی دونین منشأ اون چیه. در این مقاله می خوایم روشایی رو واسه از بین بردن بوی بد یخچال معرفی کنیم.

  • نحوه پاک کردن لکها از روی لباس؛ از بین بردن ۱۲ لکه ای که سرسختانه چسبیده ان
  • پاک کردن لکه روغن از لباس با ۴ روشی که اثری از اون برجای نمی ذاره
  • ۱۸ وسیله ای که حتی فکرش رو هم نمی کردین که تاریخ انقضا داشته باشه

۱. یخچال رو بادقت تمیز کنین

ممکنه سخت باشه ولی باید حتما این کار رو انجام بدین. داخل یخچال رو نگاه کنین و هر چیزی که درحال فاسدشدنه یا هرچیزی که طی ۵ روز آینده اونو مصرف نخواهید کرد دور بریزین. مواد باقی مونده رو در جای خنکی بذارین، روی اونا رو با یخ بپوشونین و یخچال تون رو از برق جدا کنین. موقع تمیز کردن، همه قفسها رو پاک کنین، کشوها رو بیرون بیارین و در سینک، خیس کنین و تموم فضای زیر کشوها رو تمیز کنین. دیوارها و کف یخچال رو هم فراموش نکنین.

۲. از شویندهای طبیعی و غیرشیمیایی استفاده کنین

بهتره تا حد ممکن از مواد شیمیایی کمتری استفاده کنین. خوشبختانه تمیزکنندهای طبیعی ای هست که می تونین خیلی آسون اونا رو در خونه بسازید. نصف فنجون جوش شیرین رو در آب گرم حل کنین و با اون تموم سطوح یخچال رو بشویید. واسه اینکه همه جای یخچال سفید و نورانی شه، می تونین از ترکیب سرکه ی سفید و آب هم استفاده کنین.

مطلب مرتبط :   از بین بردن جای زخم با ۸ روش خانگی و کاربردی

۳. بوی بد قفسها رو از بین ببرین

می تونین واسه جلوگیری از بوی بد یخچال، یک جعبه جوش شیرین در اون بذارین و درِ اونو تا زمانی که بوی بد از بین برود ببندید. می تونین روی یک سینی، جوش شیرین بریزین تا تموم بوهای بدی رو که بعد از تمیزکردن یخچال بازم در اون باقی مونده، به خودش جذب کنه. هر قدر سینی بزرگ تر باشه، کار سریع تر انجام می شه. فقط حواس تون باشه بعد از تموم شدن کار حتما جوش شیرینا رو دور بریزین. می تونین نصف فنجون جوش شیرین رو با یک قاشق غذاخوری وانیل مخلوط کنین تا بوهای تندتر و ماندگارتر رو هم از بین ببرین. راه های دیگر استفاده از قهوه ی خشک، سرکه ی سفید، زغال چوب یا حتی یک کاسه جوه! می تونین این مواد رو در قفسهای مختلف بذارین تا تموم بوها رو به خودشون جذب کنن. در این حالت دمای یخچال رو روی کمترین مقدار بذارین و درِ یخچال رو ببندید. طی چند روز، تموم بوها از بین می رن.

حالا که یخچال تمیز شده باید این کارا رو بکنین:

۴. غذاهای تازه رو دم دست و جلوی دید بذارین

اگه یادتون میره میوه ها و سبزیای تازه رو به موقع استفاده کنین، اونا رو در کشوها نگذارید! اونا رو در قفسه ی بالایی بذارین تا با باز کردن درِ یخچال اونا رو ببینین. این طوری قبل از خراب شدن، اونا رو مصرف کردین و از اسراف هم جلوگیری می کنین.

مطلب مرتبط :   از استادیوم تا وزارتخانه "

۵. از ظروفی استفاده کنین که داخل اونا هوا نفوذ نمی کنه

باقی مونده ی پیتزا رو با ظرف مقوایی اش داخل یخچال نگذارید، ساندویچ رو با برگه ی دورش در یخچال نگهداری نکنین و کاسهای سس و مواد دیگر رو به شکل سرباز داخل یخچال قرار ندین. همه چیز رو در ظروفی بذارین که هوا به داخل شون نفوذ نکنه. این کار علاوه بر اینکه باعث فاسدشدن دیرهنگام مواد غذایی می شه، از بو گرفتن یخچال هم جلوگیری می کنه.

۶. روی غذاهای باقی مونده تاریخ بذارین

این کار کمک می کنه تا یادتون بمونه که این دوشنبه پیتزا خوردید یا دوشنبه ی پیش؛ اینطوری، می تونین غذاخوردن تون رو بهتر کنترل کنین. علاوه بر این میدونید که فلان غذا چند روز داخل یخچال مونده و باید اونو بخورین یا اینکه روونه سطل زباله اش کنین.