ازدواج پایدار با ۱۱ نکته‌ای که پایه‌های زندگی را محکم نگه می‌دارد

 

زوجای جوون بیشتر تصور می کنن علاقه و صمیمیت بین اونا بی هیچ تلاشی تا ابد پایدار هستش، اما زوجای سن بالا تر میدونن همیشه همه چیز باب میل اونا پیش نمی ره و هر دو باید واسه داشتن یک ازدواج پایدار سعی و ازخودگذشتگی کنن. مطالعه این نوشته می تونه واسه همه زن و شوهرا و افرادی که در شرف ازدواج هستن مفید باشه. از امروز شروع کنین و با به کار گرفتن این ۱۱ راه حل آسون دووم علاقه و ازدواج تون رو تضمین کنین.

 بیشتر وقتا حس و حال زمان ماه عسل گذراست، اما معنیش این نیس که دیگر نمی تونین احساسات شیرین به دلیل شور و شوق دیدار همسرتون رو همونجوریکه اول رابطه تجربه می کردین برگردونین. زندگی مشترک همیشه پستی و بلندی داره، بعضیا به اندازه کافی دوومنمیارن که ازدواج شون رو نجات بدن اما خیلیا هم موفق می شن. در این نوشته با ۱۱ روش واسه حفظ نشاط ازدواج تون آشنا می شید.

۱. به خود و شریک زندگی تون یادآوری کنین که قدرش رو میدونید

بعد از اینکه سالا از ازدواج تون بگذره همسرتون به مرور با استقبال کمتری از طرف شما روبه رو می شه، تا جایی که واسه سلام و احوال پرسی با اون حتی از پشت کامپیوترتان بلند نمی شید. بعد از گذشت ۲۳ سال از ازدواج خودم، بعضی وقتا صمیمیت زیاد باعث می شه من و شوهرم در زندگی روزمره خیلی آسون همدیگه رو ندیده بگیریم. این عادت واقعا خطرناکه. طبق تحقیقات، نصف مردانی که به همسرشان خیانت کردن دلیل خطایشان رو نارضایتی عاطفی (و نه لذتای دیگر) گفتن. هنگامی که مردها با همسرشان رابطه عاطفی عمیق نداشته باشن و از اونا تشکر نشه، در مقابل هر زن جذابی که سر راه شون قرار بگیره ضعیف خواهند بود. البته این مسئله درمورد زنان هم صادقه.

توجه شما رو به دیالوگی از فیلم «لحظه ای هال» ساخته ی وودی آلن جلب می کنم: «رابطه مثل یک کوسهه، اگه همیشه به جلو حرکت نکنه می میره.»

۲. واسه کارهای کوچیک تشکر کنین

من همیشه در رابطه ام حساب و کتاب رو نگه می داشتم. همیشه به این فکر می کردم که کی چه کاری انجام داده: «من لباس بچه ها رو شستم پس تو باید زیرزمین رو تمیز کنی»، «وقتی تازه ازدواج کرده بودیم به خاطر کار تو نقل جای کردیم پس الان باید همین کارو واسه من هم بکنیم»، «دفعه ی قبل من واسه کمک به تو پیش قدم شدم پس حالا نوبت توئه» اینکه توقع داشته باشین همسرتون همه کارهای شما رو جبران کنه واقعا بچگانه س و فقط اعتماد و رابطه ای رو که تا الان واسه ساختنش سعی کردین، خراب می کنه. اگه خیلی مایل به این کار هستین حساب کارهای مثبتی رو که همسرتون در طول روز انجام می ده نگه دارین و از اون تشکر کنین. شاید اون متوجه میشه و همین کار رو واسه تون می کنن.۳. حتی در سخت ترین موارد سعی کنین صادق باشین

اگه حساب بانکی تون رو خالی کردین و پولی واسه پرداخت بدهی هاتون ندارین دیر یا زود باید با این مشکل روبرو شید. زمانی که واسه خرید خونه یا تعطیلات تابستون برنامه ریزی می کنین مشکلات پولی شما به مجبور رو می شه، چون نمی تونین در هزینه ها به همسرتون کمک کنین. خیانت فقط در مورد مسائل عاطفی اتفاق نمی افته، در مسائل پولی هم رخ می ده. اگه واسه ولخرجی تون به همسرتون دروغ بگید به سختی می تونین دوباره اعتماد اونو به دست آورید.

به همین ترتیب اگه احساس می کنین به اندازه گذشته به همسرتون نزدیک نیستین باید همین حالا این مسئله رو با اون در بین بذارین. من این درس رو از تجربیات خودم یاد گرفتم. من اجازه دادم مشکل ایجاد رابطه من و همسرم ماه ها جلو کنه. پس شرایط زیاد شد، من نمی تونستم نارضایتی ام رو بگم و همین مسئله آسیبی به رابطه ما وارد کرد که حدود یک سال با کمک مشاور واسه بازسازی اون سعی کردیم. واسه اینکه بتونیم رابطه مون رو به حالت سابق برگردونیم به سعی زیاد و کمک شخص سوم نیاز داشتیم. اگه همیشه به خودم نمی گفتم همه چیز خود به خود بهتر می شه شاید زندگی مشترک مون به منطقه خطر نمی رسید.

مطلب مرتبط :   از بین بردن جای جوش؛ ۱۴ ماده طبیعی که صورت شما را پاکسازی می‌کند

۴. به ظاهرتون برسین

بعد از گذشت سالا و اضافه شدن مسئولیت بچه ها خیلی آسون رسیدگی به ظاهرتون رو فراموش می کنین. به زمانی که اولین بار با همسرتون آشنا شدید فکر کنین. اون زمان هم لباسای کثیف و نامرتب می پوشیدید و مسواک زدن رو پشت گوش می انداختید؟ بعید می دونم این طور باشه. منظورم این نیس که همیشه باید مثل یک سوپراستار باشین، اما زوجای خیلی رو دیده ام که پس از ازدواج خیلی شلخته و نامرتب شدن.

بعضی وقتا زمانی که می خوام واسه یک مهمانی شبونه در منزل دوستم از خونه خارج شوم همسرم با تعجب می گه: «چقدر قشنگ شده ای!» دست کم با همسرتون هم به اندازه دوستان تون مهربون باشین و هر چند وقت یک بار به خاطر اون به ظاهرتون رسیدگی کنین.

۵. روابط خود با دوستان تون رو تقویت کنین

من از زمان ازدواجم هرازگاهی با دوستانم به پیک خوب میرم. درسته که عاشق پیک خوب به همراه همسر و سه فرزندمان هستم، اما سپری کردن آخر هفته ها با دوستان هم مهمه. فکر می کنم لذت به اشتراک گذاشتن تجربیات جدید و ماجراهای متفاوتی که با آدمای مختلف گذرونده ام باعث می شه همسر جالب تری باشم. وقتی از دوستی پرسیدم راز ۱۴ سال ازدواج موفق اون چیه، جواب داد: «دوری موقت رابطه رو عاشقانه تر می کنه، هنگامی که از هم دور هستین حتی مکالمات تلفنی هم عاشقانه تر می شه. بعضی وقتا لازمه کمی از هم فاصله بگیرین.»

به یاد داشته باشین همسرتون باید مهم ترین فرد زندگی تون باشه، اما لازم نیس تنها دوست تون باشه.

۶. حواس تون به حرف هاتون باشه

اگه می خواید ازدواج بادوامی داشته باشین هیچوقت نباید بعضی حرفا رو به زبون بیارین. اول از همه: «به نظرت همسایه ی جدیدمان جذاب نیس؟» دانستن جواب این سؤال اصلا مهم نیس. استفاده از جملاتی مثل: «تو همیشه این مشکل رو داری» هیچ وقت درست نیس. کی خوشش میاد این جمله رو از زبون شریک زندگی اش ؟ شاید همه ما در حالت عادی احساس خوبی نسبت به خودمون داریم و اگه فرد مورد علاقه مون این جور نقطه ضعف ما رو بگه رابطه عاشقانه مون تضعیف می شه.

اگه به عبارات «تو همیشه…» یا «تو هیچ وقت…» عمیق فکر کنین متوجه می شید هیچ کدوم از اونا درست نیستن. اگه جمله ای رو که با این عبارات شروع می شه بگید، یا همسرتون ساکت میشه یا دعوایی به راه خواهد افتاد. عوضش چند لحظه فکر کنین، منظور اصلی تون رو پیدا کنین و همون رو به زبون بیارین.۷. خواسته هاتون رو مستقیم و باملایمت مطرح کنین

زندگی مشکلات کوچیک و بزرگ داره. مشکلات بزرگی مثل خالی شدن حسابای بانکی واسه مخارج اعتیاد به قمار، فراموش کردنِ اینکه همسرتون یک مأمور مخفیه و هویت حقیقی اش نباید معلوم شه، یا اینکه همسرتون خونواده ی دیگری داره و اونا رو در شهر دیگری مخفی کرده، مستقیم به دادگاه طلاق ختم می شن؛ اما بیشتر ما اینجور مشکلات برجسته ای نداریم. بیشتر ما مشکلات جزئی داریم که تکرار همیشگی اونا واسه مون آزاردهندهه. آخرین بار چه زمانی هیزم به آتیشِ ناراحتی و عصبانیت تون ریختید و اونو شعله ور کردین؟

بیشتر مشکلات ما از جزئیات سرچشمه می گیرن. مثلا همسرتون سیمای باطری رو از ماشین شما برمی داره و بعد از تموم شدن کارش اونو در ورودی پارکینگ آزاد می کنه و ماشینی به اشتباه اونو زیر میگیره. همین اتفاق کوچیک شروع یک دلخوری بزرگه که باعث می شه حرفایی مثل این رو به زبون بیارین: «اگه من رو دوست داشتی سیمای باطری ماشینم رو سر جاش می گذاشتی تا زمانی که در محله ی بدی باطری ماشینم تموم شد بتونم خودم رو نجات بدهم.» با گفتن این حرف در منزل ما معمولا با اینجور پاسخی روبرو می شید: «کی پیش اومده در محله ی بدی رانندگی کنی؟»

اگه آزردگیای کوچیک این چنینی نگفته بمونن ما رو سخت درگیر می کنن. واسه اینکه ازدواج موفق تری داشته باشین این مشکلات رو در همون لحظه اتفاق خیلی آسون و با ملایمت بگید: «عزیزم سیمای باطری ماشینم رو سر جایشون گذاشتی؟»

مطلب مرتبط :   از گفتن این ۵ جمله به کسانی که اختلال اضطراب دارند خودداری کنید

۸. سکوت کنین

بعضی وقتا بهترین راه حل یک مشکل اینه که بی توجه از کنار اون بگذریم و اونو آزاد کنیم. احتیاجی نیس جزئی ترین مشکلات بیان شن. لازمه بدونین همه حرفا و کارهای آزاردهنده عمدی نیستن. سعی کنین تا جایی که می تونین گذشت کنین، بیشتر ببخشین و بیشتر از یاد ببرین. تا اونجا که در توان تونه زبون تون رو نگه دارین و هر چند وقت یک بار به خودتون یادآوری کنین چرا با این فرد ازدواج کردین؛ بیشتر به اون دلایل توجه کنین و به مشکلات کوچیک بی اینکه مورد توجه قرار بگیرن اجازه عبور بدین.

واسه اینکه سکوت موفقیت آمیزی داشته باشین باید واقعا گذشت کنین. اگه سکوت کنین و هم اونقدر افکار منفی رو تو ذهن تون پرورش بدین زخم معده می گیرین. پس «آزاد کنین».

۹. فراز و نشیب رابطه تون رو قبول کنین

هیچ رابطه ای سیر صاف نداره، اگه اینجور باشه واقعا اون رابطه مردهه. زندگی بالا و پایین، پستی و بلندی داره. همه ما لحظاتی داریم که با فکر کردن به زندگی بی همسرمان اشک از چشم هامون جاری می شه و هفته بعد حتی نمی تونیم نفس کشیدنش رو کنارمان تحمل کنیم. همه ما این شرایط رو تجربه کردیم، نکته اینجاست که بدونیم هیچ یک از این شرایط همیشگی نیس. بعد از ازدواج بیشتر وقتا میونه رو هستین. حالتی که نه اون عشق آتشین روزهای اول رو با خود داره و نه نفرت و بیزاری رو.

زوجایی که در رستوران مقابل هم می شینن و حرفی نمی زنن میونه روی نمی کنن، اونا رابطه یکنواختی دارن اما هنوز خودشون نمی دونن. میونه روی اینه که بعد از گذشت ماه ها و سالا در کنار همدیگه بتونین قبل از گفتن حرفی واکنش همسرتون رو پیش بینی کنین. میونه روی زمانی اتفاق میفته که همسرتون کتابی رو که شما تازگیا تموم کردین مطالعه می کنه و هنگامی که بین تماشای سریال مورد علاقه تون به خواب می روید اون قسمت رو واسه تون ضبط می کنه. میونه روی عاطفی رو میشه به جزرومد روزانه ی دریا تشبیه کرد فرقش اینه که در اون خبری از امواج نیس.

۱۰. مهربون باشین

ما تمایل داریم از کسائی که دوست شون داریم سوءاستفاده کنیم. شاید به این خاطر که میدونیم اونا هم ما رو دوست دارن و می تونیم از زیر بار مسئولیت در قبال اونا فرار کنیم. این همون سندروم تخلیه فشارهای روانی روی نزدیکانه؛ شما در محل کار روز بدی داشته اید، به خونه میاید و ناراحتی تون رو سر همسرتون خالی می کنین.

الگوی رفتار سالم تر واسه ازدواج پایدار اینه که هر روز از خودتون بپرسید «چه کاری میتونم انجام بدهم که همسرم رو خوشحال کنم؟» و واقعا تصمیم بگیرین همسرتون رو خوشحال کنین. عاقلانه تر نیس که بهترین رفتار رو با کسی که دوستش دارین داشته باشین؟ در این باره بیشتر فکر کنین تا معنی اونو بهتر درک کنین. این مسئله در مورد کودکان تون هم به همین اندازه صدق می کنه. در یک ازدواج موفق دو طرف همیشه سعی می کنن همدیگه رو خوشحال کنن. به این منظور بعضی وقتا لازمه علی خلاف میل میل باطنی تون ورزشای بی آخر طولانی رو تماشا کنین، لباس رسمی بپوشید، فیلم ترسناک ببینین و وقتی واقعا دل تون می خواد واسه تعطیلات به یک کشور خارجی سفر کنین علاوه بر مراکز تفریحی به موزها و اماکن تاریخی اونجا هم سری بزنین. واسه اینکه همسرتون رو خوشحال کنین باید واسه اون کاری بکنین.۱۱. علاقه و صمیمیت رو در همه حال حفظ کنین

صمیمیت در هم آغوشی خلاصه نمی شه و علاقه نباید تنها سر میز غذا بیان شه. هر قدر از ازدواج تون بگذره روابط زناشویی سردتر می شه. هیچ صمیمیتی بالاتر از این نیس که کنار ساحل و زیر نور مهتاب با همسرتون قدم بزنین و هیچ بیان علاقه ای به اندازه جون فشانی مردی که در بیمارستان سعی می کنه پرستاران به بالین همسر بیمارش بیاره عمیق تر نیس. واسه داشتن یک ازدواج پایدار اجازه ندین نظرات مردم در مورد تعداد دفعات هم آغوشی در ازدواج سالم و نرمال بر رابطه شما تأثیر بزاره. لازمه بدونین خیلی چیزها تغییر می کنن، اما تغییرات از جذابیت و هیجان اونا کم نمی کنه. صمیمیت رو میشه به اشکال مختلفی مثل گفت وگو کردن و گرفتن دست همدیگه هم بروز داد.

برگرفته از: huffingtonpost4000تومان