ازدواج با افراد خودشیفته چه معایبی دارد؟

 

ممکنه همسر شما خودشیفته باشه؟ چیجوری میشه با این افراد کنار اومد و زندگی خوبی رو تجربه کرد؟ از پایه ازدواج با افراد خودشیفته می تونه ازدواج موفقی باشه؟ با ما باشین تا در این باره بیشتر بدونین.

 • ۱۴ سوالی که در تصمیم گیری واسه ازدواج به شما کمک می کنه
 • چیجوری ازدواج موفق داشته باشیم؟
 • چه جوری بر ترس از ازدواج پیروز شیم

غرور یا نارسیسیسم، یک ویژگی شخصیتیه و در حالتای شدید خود، مشکل شخصیتی غرور نامیده می شه. یک آدم خودشیفته، نگاه ها، شخصیت و باورهای خود رو تشویق می کنه و خود رو بالاتر از بقیه می پندارد. رفت و امد با این افراد حتی در روابط عادی هم سخته. در مقاله پیش ِرو، این افراد رو در بطن رابطه ای مثل ازدواج بررسی و راه های رفت و امد با اونا رو میگیم.

۷ نشونه همسر خودشیفته

تا الان ممکنه حس کرده باشین که همسرتون خودشیفتهه. شاید این ویژگی رو به عنوان بخشی از شخصیت اون قبول کرده باشین. اما اگه نشونه های زیر رو به شکل همیشگی در همسر خود می ببینن، به احتمال زیاد، اون شخصیتی خودشیفته داره.

۱. اونا همیشه در مورد خودشون صحبت می کنن

همسر شما، فارغ از اون که چه شرایطی حاکم باشه، رشته سخن رو به دست می گیرد و در مورد خودش صحبت می کنه. اگه سعی کنین که موضوع صحبت رو تغییر بدین، فرصت کوتاهی به شما داده می شه و بعد همسرتون دوباره به صحبت در مورد خودش ادامه می بده. شما به سختی می توانید نظرات یا ایده های خود رو بگید؛ اگه نظرتون مخالف نظر همسرتون باشه، اون یا شما رو تصحیح می کنه یا ندیده می گیرد. ممکنه فهمیده باشین که همسرتون در جهت تصحیح یا ندیده گرفتن شما، بلند، گستاخانه یا بی ادبانه صحبت کنه یا ناراحت شه.۲. اونا به هیچ قانونی پایبند نیستن

افراد خودشیفته، معمولا به دور از شأن خود می دانند که از قوانین پیروی کنن. اونا حتی به موارد آسون ای مثل قوانین ترافیکی هم اهمیت نمی دن. حتی ممکنه بعضی از اونا نبود احترام به قانون رو به نمایش بذارن تا نشون بدن که این موارد واسه اونا هیچ اهمیتی نداره.

۳. همیشه اولین اولویت اونا ظاهرشونه

اهمیت به ظاهر، از اولویتای افراد خود شیفتهه. اونا به اولین برخورد خود با افراد دیگر اهمیت زیادی می دن. همسر شما وقت زیادی رو صرف آراستن خود می کنه و به لباس، کفش، زیورآلات، عطر و غیره اهمیت خیلی زیادی می بده. در بیشتر موارد، نحوه ی پوشش شما یا ظاهر شما واسه اون اهمیتی نداره؛ چون که همیشه شما نفر دوم رابطه هستین. وقتی اونا آماده می شن، از شما توقع دارن که ظاهرشون رو تشویق کنین و بگید که چقدر فوق العاده به نظر می رسند.

۴. از سِلاح فریبندگی شون استفاده می کنن

وقتی همسر شما می خواهد که شما چیزی رو قبول کنین، با جذابیت و فریبندگی خود شما رو مجاب می کنن. همسران خودشیفته از موقعیتای سخت با استفاده از جذابیت خود بیرون می آیند. در بیش تر موارد، شما حتی متوجه نمی شید که چیجوری قانع شدین. اما اگه به عقب برگردید و به اون فکر کنین، متوجه می شید که چیجوری فریب خورده اید تا تصمیم دلخواه اونا رو انجام کنین.

۵. کوچکترین چیزی به اونا بر می خورد

شما خیلی آسون می توانید اونا رو ناراحت کنین. یکی از قطعی ترین نشونه های یک همسر خودشیفته همینه. هروقت که شما با نظر اون موافق نباشید یا نتونین به اون توجه کنین، با بدرفتاری اون روبرو می شید. اگه شما واسه اونا زمان نگذارید، ناراحت می شن. اونا می خواهند که همیشه به عنوان بهترین شخص نشون داده شن. اگه شما در عمل به این ناکام بمونین، باید بدرفتاری اونا رو تحمل کنین.

۶. اونا خود رو از همه بهتر می دانند

ممکنه همسر شما، اون قدر که شما اونو دوست دارین، دوست تون نداشته باشه. اما اونا فکر می کنن که شما بهترین همسر دنیا رو به دست آورده اید. واسه یک فرد خودشیفته، هر رابطه در مورد خودشونه. اونا خود رو کمتر از آدما مشهور نمی دونن و واسه همین از شما انتظار رفتارهای ویژه دارن. وقتی اینجور تصویر بزرگی از خودشون تو ذهن شون باشه، به این نتیجه می رسند که شما فارغ از اینکه چیزی از این رابطه نصیب تون می شه یا نه، نمی تونین بی اونا زندگی کنین.

مطلب مرتبط :   از لاله‌زار تا دیوار

۷. هیچ حدومرزی واسه خودشون قائل نیستن

افراد خودشیفته درکی از مرزها ندارن و نمی دونن چیجوری قراردادهای اجتماعی رو رعایت کنن. همسر شما اصلا به این نکته توجه نمی کنه که رفتار اون ممکنه شما رو ناراحت کنه یا این که حتما شما همیشه با کارهای اونا موافق نیستین. اونا ممکنه پول یا دارایی مهم دیگری رو از شما قرض بگیرن و به خود زحمت ندن که اونو برگردانند. این تبدیل به عادت روزمره ی اونا میشه. حتی ممکنه شما این رفتار اونا رو در مورد بقیه هم مشاهده کنین. این رفتار محدود به مسائل مادی نیس. اونا کم کم به زمان بندی، کار و بقیه شرایط شمام بی احترامی می کنن.۶ اثر مضر غرور بر رابطه

وقتی شما با فردی خودشیفته در رابطه هستین، به احتمال زیاد رابطه شما به شکل همیشگی افت می کنه. غرور همسر شما اینجوری بر رابطه شما اثر می گذارد:

۱. عشق بی شرط وجود نداره

همسر شما هیچ بعضی وقتا نمیتونه شما رو دوست بدارد. بیشتر افراد خودشیفته حتی در پذیرش و دوست داشتن شخصیت خودشون هم مشکل دارن.

۲. اونا نیازای شما رو نمی فهمند

اونا اون قدر روی نیازای خود متمرکزند که متوجه نیازای شما نمی شن.

۳. اونا شما رو حق مسلم خود می دانند

اونا به تصویری که از خودشون تو ذهن دارن، خیلی مطمئن هستن و تصور می کنن شمام این تصویر رو باور دارین. شما همسری هستین که همیشه و در هر شرایطی در کنار اون خواهید بود. پس، همسر شما هیچ بعضی وقتا تلاشی نخواهد کرد تا مطمئن شه که شما خوشحال هستین و احساس دوست داشتن می کنین.

۴. هیچ کنترلی بر زندگی خود نخواهید داشت

وقتی شما با شخصی خودشیفته در رابطه هستین، کم کم کنترل خود رو بر دیدگاه ها، نظرات، انتخاب هاتون و خیلی زود همه جنبه های زندگی تون از دست میدید. همسر شما به شکل قانع کننده ای شما رو کنترل می کنن و در زمان مناسب به جای شمام تصمیم خواهد گرفت. ممکنه شما کم کم دیدگاه ها و اقدامات همسر خود رو بروز بدین.

۵. حسادت زیاد و از دست رفتن زندگی اجتماعی

همسر شما خیلی سریع حسادت می کنه و نبود توجه شما رو نشونه ای از نبود علاقه می پندارد. وضعیتی پیش خواهد اومد که ممکنه همسرتون شما رو متهم کنه که اونو دوست ندارین یا به اون توجه نمی کنین. اون ممکنه با روابط دیگر شما با دوستان، همکاران و خونواده تون مشکل پیدا کنه و ۱۰۰ درصد زمان، عشق و توجه تون رو بخواد.

۶. نبود عزت نفس

همسر خودشیفته ی شما هیچ بعضی وقتا در رابطه اش خوشحال نیس. ممکنه زمانایی شما احساس گناه کنین و خود رو مسئول ناراحتی اون بدونین. ممکنه فکر کنین که شما اون قدرها هم در رابطه خوب نیستین و ناراحتی همسرتون به باعث کمبودهای شماس. ممکنه این احساسات به زودی داخلی شن و شما خودتون رو مسئول نگاه منفی همسرتون بدونین.چیجوری از یک رابطه خودشیفتارانه نجات پیدا کنیم؟

 1. در دام تاکتیکای توجه طلبانه ی همسرتون نیفتید. عوضش، به خود بگید که باید واسه خودم زمان بذارم و اونو همونجوری که می خواهم بگذرانم.
 2. به خودتون بگید که شما انسانی فوق العاده هستین که لایق دوست داشته شدنه و می تواند تصمیمای هوشمندانه ای بگیره. حفظ ارزش خودتون رو به یکی از اولویت هاتون تبدیل کنین. هر روز به خودتون یادآوری کنین که که شما لایق عشق، احترام و تشویق هستین.
 3. اگه سعی دارین که این رابطه، رابطه خوبی باشه؛ اما همیشه مورد انتقاد قرار می گیرید، به سراغ اشخاصی برید که شما رو خوب می شناسند و با اونا صحبت کنین. بیرون برید و دوستان تون رو ملاقات کنین یا با اونا از راه تلفن هم صحبت شید. اهمیت و خوبی خودتون به عنوان یک آدم رو درک کنین.
 4. درک کنین که نمی تونین یک شبه شخصیت همسر خود رو تغییر بدین. حتی ممکنه هیچ بعضی وقتا نتونین شخصیت اونو تغییر بدین. حتما به این موضوع فکر کنین که حاضرید وضعیت الان تون رو تا ابد تحمل کنین؟
 5. به زمانایی فکر کنین که همسرتون باعث شده شما خوشحال باشین و احساس دوست داشته شدن کنین. این کار به شما کمک می کنه تا به همسر و رابطه تون باور داشته باشین.
 6. از اینکه احساستان رو با همسرتون به اشتراک بذارین، خجالت نکشید. اگه در رابطه احساس کم ارزشی یا کمبود محبت می کنین، بی نگرانی از اینکه به اون آسیب بزنین، این احساسات رو با اون در بین بذارین. در ارتباطات خود صادق باشین و بی ترس صحبت کنین.
 7. با همسر خود در مورد مسائلی که در رابطه قابل قبول نیستن، صحبت کنین و مرزهایی رو مشخص کنین. به اون نتایج شکستن این مرزها و حدود رو گوشزد کنین؛ اما سعی کنین که لحن شما طوری نباشه که انگار اونو نصیحت یا تنبیه می کنین.
مطلب مرتبط :   از بین بردن جای جوش؛ ۱۴ ماده طبیعی که صورت شما را پاکسازی می‌کندچیجوری غرور رو درمان یا متوقف کنیم

راه اصلی درمان غرور، روان درمانیه. این روش درمانی، طولانی مدته. چند مورد زیر می توانند کارساز باشن:

 1. به شخص خودشیفته کمک کنین تا آسون تر با بقیه رابطه برقرار کنه و رابطه ای قوی تر و پرمحبت تر با اونا برقرار کنه.
 2. دلیل بروز افکار منفی رو دریابید و یاد بگیرین که چیجوری با رفتاری مثبت، با اونا کنار بیایید.
 3. قدرت داخلی خود رو بشناسید تا انتقادها رو آسون تر قبول کنین و در مورد اون عمل کنین.

هیچ دارویی واسه درمان غرور وجود نداره. اگه همسر شما نشانگان دیگری مثل افسردگی، استرس یا دیگر مشکلات رو بروز می بده، دکتر می تواند واسه اون دارو تجویز کنه.چیجوری غرور خود رو کنترل کنین

به عهده گرفتن مسئولیت غرور تون، خیلی سخته. اما با صرف زمان و صبر، موارد زیر می توانند به شما کمک کنن:

 1. هر زمان که حرف یا عملی شما رو ناراحت کرد، سعی کنین دلیل اون رفتار خاص رو پیدا کنین. به این فکر کنین که چه کاری کردین که اون واکنش رو به دنبال داشته. یافتن رفتارهای به دلیل غرور، اولین قدم واسه کنار اومدن موفق با این بحث.
 2. به خودتون کمی آزادی بدین. احتیاجی نیس که همیشه در همه چیز بهترین باشین. موفقیت و شکست، هر دو بخشی از زندگی هستن. ممکنه شما در خیلی چیزها موفق باشین؛ اما شکست در بعضی زمینه های زندگی پذیرفته و بی اشکاله.
 3. با اطرافیانی که شما رو بهتر از اون چیزی که فکر می کنین، می شناسند، رابطه برقرار کنین. اگه فکر می کنین که از هر کسی که می شناسید، بهتر هستین، مهارتی جدید رو در کلاس درس یاد بگیرین. وقتی دستورالعملایی مشخص رو دنبال می کنین و تأیید می کنین که شخص دیگری در یک زمینه مشخص از شما بهتره، مغز شما درمی یابد که شما بهترین آدم روی کره ی زمین نیستین.چیجوری از رابطه با یک فرد خودشیفته بیرون بیاییم؟

پایان دادن به یک رابطه همیشه دردناکه. خروج از رابطه ای که یکی از دو طرف، خودشیفتهه، خیلی مشکل تره. آدمای خودشیفته، جذاب هستن و خوب می توانند شما رو فریب بدن. پس، حتی اگه بخشی از وجود شما احساس کنه که باید این رابطه رو ترک کنین، ممکنه آماده ی این کار نباشید. واسه خروج از اینجور رابطه ای، به چند مورد زیر توجه کنین:

 1. خودتون رو واسه مشکلات زندگی همسرتون سرزنش نکنین. اگه همسر شما کاری می کنه که شما رو مسئول مشکلات زندگی اش نشون بده، از اون بخواهید که این رفتار رو دیگر انجام نده.
 2. همسر شما هیچ بعضی وقتا تغییر نخواهد کرد. به خودتون بگید که شما لایق بهتر از این هستین.
 3. نبود رضایت خود رو به زبون بیارین و بر سر حفظ منافع خود اصرار کنین.
 4. بخشی از زمان خود رو به فعالیتای مورد علاقه خود اختصاص بدین و در اون زمان از رابطه خود فاصله بگیرین. تموم زندگی خود رو به خواستها و نیازای همسرتون اختصاص ندین.
 5. به خودتون از نظر فیزیکی و روحی بها بدین. هر زمانی که احساس کردین، بی انصافانه نسبت به همسر خود رفتار کردین، به خودتون بگید که عوضش با خودتون مساوی برخورد کردین.
 6. اگه نمی تونین با همسر خودشیفته ی خود صحبت کنین، نامه ای به اون بنویسین و در اون علاوه بر بیان خشم خود، دلیل خروج از رابطه رو توضیح بدین.

وقتی شما با شخصی خودشیفته در رابطه هستین، دیگر زندگی تون واسه خودتون نیس. همسرتون تموم زندگی شما رو به خود اختصاص میده. سعی کنین در همون اولین مراحل رابطه، نشونها رو فهمیده باشین. از هر چیزی که درسته و هر چیزی که پذیرفتنی نیس، دید واضحی داشته باشین. از همه مهم تر، به یاد داشته باشین که شما انسانی فوق العاده هستین که لایق عشق و شادیه؛ پس عاقلانه انتخاب کنین.

برگرفته از: momjunction4000تومان